Apple se přiznal a slíbil: iPhone vás přestane sledovat

Jan Kovalík
27. 4. 2011 18:35
Apple slibuje, že už nebude sbírat taková kvanta informací o poloze svých přístrojů
2004 - Jobsovo první zdravotní volno. Zaměstnancům poslal mail ve kterém oznamuje: Mám léčitelnou formu rakoviny slinivky břišní. Prodělal jsem operaci a léčbu a očekávám plné zotavení. Za měsíc na to se Jobs vrací do práce.
2004 - Jobsovo první zdravotní volno. Zaměstnancům poslal mail ve kterém oznamuje: Mám léčitelnou formu rakoviny slinivky břišní. Prodělal jsem operaci a léčbu a očekávám plné zotavení. Za měsíc na to se Jobs vrací do práce. | Foto: Karel Toman

USA - Společnost Apple přiznala chyby v zabezpečení informací o poloze přístrojů iPhone, iPad a iPod Touch. V příští aktualizaci operačního systému iOS slibuje nápravu.

Dvojice výzkumníků z britské University of Exeter prezentovala minulý týden své odhalení ohledně shromažďování informací o poloze přístrojů Apple. Experti objevili v iPřístrojích a počítačích jejich uživatelů nešifrovaný soubor s informací o poloze přístrojů. Data o poloze sahala až rok zpátky.

 

Apple odmítá nařčení ze sledování zákazníků a vysvětluje, že anonymní informace, získané z jejich přístrojů slouží k urychlení zjištění polohy pro potřeby zákazníka. "Zjišťování polohy čistě pomocí GPS může zabrat několik minut. Proto iPhone získává informaci z WiFi hotspotů a vysílačů mobilních operátorů, což akci zkrátí na několik sekund," píše se v tiskovém prohlášení.

Chyby napravíme

Firma přiznává, že její přístroje uchovávají zbytečně velké množství údajů (až po dobu jednoho roku), což je způsobené chybou softwaru, kterou slibují napravit v příští aktualizaci systému. Ta bude obsahovat i zabezpečení souboru, který má být do budoucna zakryptován a neměl by uchovávat data déle než sedm dní zpětně.

Aktualizace by měla vyřešit i sbírání informací o poloze, když jsou geolokační funkce přístroje vypnuty, se kterým přišel minulý týden list Wall Street Journal.

Aktualizaci operačního systému slibuje Apple dodat během několika týdnů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy