Albánci jsou bez vody, ČEZ odpojil neplatící vodárny

ČTK ČTK
16. 11. 2012 20:22
Bez vody jsou tisíce domácností, vodárny dluží téměř miliardu, ČEZ asi odejde
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - V Albánii jsou tisíce domácností bez vody poté, co albánská divize české energetické firmy ČEZ odpojila vodárny od sítě. Albánská vláda hrozí odvetnými akcemi, pokud ČEZ dodávky neobnoví, napsala agentura AP. ČEZ se k odpojení vodáren rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou, uvedla dnes na firemním webu mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Pohledávky firmy se zde vyšplhaly na 38 milionů eur (asi 971 milionů Kč).

ČEZ podle AP odpojil vodárenské společnosti v hlavním městě Tirana a v dalších 31 městských a venkovských oblastech. Odpojení elektřiny vyřadilo z provozu čerpací stanice a omezilo dodávky pitné vody domácnostem i firmám. Ostatní služby nebyly ovlivněny.

"Společnost ČEZ opakovaně vyzývala vodárny ke splacení dlužné částky a opětovně odkládala konečný termín splátky. ČEZ se snažil druhé straně vyjít vstříc také navržením splátkového kalendáře či možností uhrazení alespoň části pohledávky," uvedla mluvčí.

Albánie považuje krok ČEZ za bezprecedentní a vyzvala firmu, aby své rozhodnutí znovu zvážila, protože tím způsobuje výrazné ekonomické škody a má dopad na zhruba půl milionu lidí. ČEZ však nehodlá obnovit dodávky dříve, než bude dluh zaplacen. "(Přerušení dodávky elektřiny) bude pokračovat, dokud nebude dluh zaplacen nebo dokud nebude dohoda s úřady," uvedla mluvčí ČEZ v Albánii Blerina Xhaniová.

Ministr vnitra Flamur Noka řekl soukromé televizi Ora News TV, že všichni zaměstnanci ČEZ, kteří přerušili dodávky vodárnám, budou čelit trestnímu stíhání, protože dodávky vody jsou věcí národní bezpečnosti a kdo je přeruší, dopouští se trestného činu. Albánský energetický regulátor zvažuje pokutu pro ČEZ kvůli přerušení dodávek. Náměstek ministra pro energetiku Sokol Dervishaj obvinil ČEZ, že uplatnil na běžné Albánce "kolektivní trest".

 

Zaměsnancům ČEZ hrozí trestní stíhání

Pokud ČEZ dodávky neobnoví, je vláda připravena podniknout takové kroky, které povedou k obnovení služeb pro obyvatele, dodal Dervishaj. Podle agentury Reuters není jasné, jaká opatření by vláda mohla podniknout kromě toho, že by poslala policii, aby donutila zaměstnance ČEZ obnovit dodávky.

Podle místních médií Noka již jednal o přerušení dodávek s prokurátorem a veřejným ochráncem práv. Policie prý donutila zaměstnance ČEZ obnovit dodávky v okresech Vlorë a Elbasan. Xhaniová potvrdila, že zaměstnanci byli násilím donuceni obnovit dodávky asi třem nebo čtyřem vodárnám.

ČEZ podle své mluvčí informoval albánské státní úřady i veřejnost o možném zastavení dodávek elektřiny v předstihu, aby měli možnost se připravit. "Pro občany byla připravena informační kampaň, která důrazně vybízí k vytvoření zásob pitné vody," uvedla Půlpánová. Jakmile bude dluh vodáren splacen, je CEZ Shpërndarje připravena dodávky elektřiny okamžitě obnovit.

ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu. Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Divize CEZ Shpërndarje je ztrátová, což se promítá i do hospodaření celé Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš minulý týden uvedl, že nejpravděpodobnějším řešením situace bude odchod ČEZ z Albánie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy