reklama
 
 

Akcie, na nichž zbohatl Gross, získal miliardář Chrenek

26. 5. 2008 18:08
Expremiér na obchodu vydělal zřejmě desítky milionů

Praha - Příběh akcií společnosti Moravia Energo, díky nimž si nyní expremiér Stanislav Gross může říkat milionář, je uzavřen.

Podle zjištění deníku Aktuálně.cz je totiž nakonec odkoupil většinový vlastník energetické firmy, společnost Enias z impéria miliardáře Tomáše Chrenka.

Ten o získání 31procentního podílu usiloval od začátku, nechtěl však Grossovi zaplatit více, než sám expremiér za akcie dal. Gross je koupil od bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Roberta Sýkory za zhruba dvacet milionů korun, které mu půjčila slovenská společnost Key Investments.

Své akcie pak expremiér náležitě zpeněžil. Prodal je společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Podle informací Aktuálně.cz byla cena okolo sto milionů korun.

Nyní už akcie má ale Chrenek. Podle výpisu z obchodního rejstříku byl na konci dubna jako jediný akcionář Moravia Energo zapsán podnik Enias.

"Mohu potvrdit, že transakce proběhla. Podle nás bude efektivnější, když firmu bude směrovat jediný akcionář. Společné projekty v budoucnu nevylučujeme, ale nyní nemáme s Moravia Energo již nic společného," uvedla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Arca Capital Monika Dobrovodská.

Cenu obchodu komentovat odmítla. "Jednání vždy vedeme tak, aby výsledek byl výhodný pro obě strany," sdělila jen.

Sdílnější není ani Chrenkovo impérium.

"Moravia Energo nechce dále tuto záležitost medializovat, tudíž to nebudeme komentovat," řekla deníku Aktuálně.cz Chrenkova mluvčí Dušana Chreneková. Sám miliardář se o transakci s deníkem Aktuálně odmítl bavit vůbec.

Grossův nákup akcií prověřovala i protikorupční policie. Panovalo totiž podezření, že jde o vyprání úplatků z minulosti. Nic však nenašla a obchod posvětila jako legální. Expremiér tak má do budoucna úředně potvrzeno, že legálně nabyl desítky milionů korun. Nebude se tak opakovat nejasná situace kolem nákupu bytu, která mu nakonec srazila v politice vaz.

Projděte si exkluzivní zprávy Aktuálně.cz, které rozkrývalo celou transakci:

autor: Adam Junek | 26. 5. 2008 18:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama