Agentury si stěžují na Tomi Tour. Platí pozdě provize

Veronika Skálová Veronika Skálová
14. 7. 2009 10:25
Platby se zpožďují i o měsíce, i když jde o desetitisícové částky
Malé agentury jsou na provizích od cestovních kanceláří existenčně závislé. Ilustrační foto.
Malé agentury jsou na provizích od cestovních kanceláří existenčně závislé. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Každoročně prodají zájezdy za miliony a na dovolenou k moři odvezou tisíce Čechů. Přesto prodávat zájezdy cestovní kanceláře Tomi Tour, která je spojená především s tváří bývalého senátora Václava Fischera, není pro cestovní agentury úplné terno.

Cestovní kancelář, jejíž jednu třetinu vlastní německá společnost Tomi Tour GmbH, totiž mívá zpoždění s vyplácením provizí za zájezdy, které agentury prodají.

"Máme od našich členů takové zprávy. Prováděli jsme šetření ohledně zpoždění s vyplácením provizí v loňském roce, kdy se tyto potíže potvrdily, a víme, že letos problém s včasnými platbami přetrvává," potvrdil Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Dodal, že takové jednání je z pozice cestovní kanceláře neseriózní. Pokud totiž některá agentura zprostředkuje zájezd zajišťovaný jinou cestovní kanceláří, peníze za něj inkasované putují na účet pořádající kanceláře. Agentuře pošle její zisk, tedy provizi z ceny zprostředkovaného zájezdu, tato cestovní kancelář až na základě faktury.

Václav Fischer, který působí jako obchodní a marketingový ředitel Tomi Tour v Berlíně a je odpovědný za obchod a marketing celé skupiny Tomi Tour zahrnující český, německý a slovenský trh, popírá, že by se platby na provizích opožďovaly.

"Pokud vím, nenastává v platbách významné zpoždění. Faktury platíme průběžně, někdy může dojít ke skluzu, ale zpravidla je to proto, že je třeba ve faktuře opravit nějaký nesprávný údaj," uvedl Fischer s tím, že Tomi Tour prodává jen 18 procent svých zájezdů přes prostředníky.

"Průměrná provize za prodej zájezdu je šest procent. Jedná se tedy o minimální částky," dodal Fischer a upozornil, že Tomi Tour vykázala za loňský rok zisk 52 milionů korun, a jedná se tedy o finančně stabilní společnost.

Částky, o něž musí cestovní agentury Tomi Tour opakovaně upomínat, opravdu nedosahují závratných výšek. Pohybují se od tisícikorun po desetitisíce. Přesto jsou tyto potíže pro malé agentury nepříjemné. A nejen pro ně.

Vloni například přestala zájezdy Tomi Tour prodávat i Invia.cz, největší internetový prodejce zájezdů v České republice.

"Je pravda, že nám Tomi Tour dlužili na provizích poměrně vysokou částku, kolem milionu korun. Několikrát jsme platbu urgovali, Tomi Tour zaplatili až po několika měsících. Seriózní partner se takto nechová. Spolupráci jsme však ukončili po vzájemné dohodě, neshodli jsme se na obchodních podmínkách," vysvětlil marketingový ředitel Invia Michal Tůma.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

před 1 hodinou

Učitelské platy by měly narůst na 130 procent průměrné mzdy, schválili to poslanci

Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v pátek v rámci novely učitelského zákona schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Schvalování celé novely a všech jejích úprav poslanci nedokončili vzhledem k tomu, že to dnes nestihli ve lhůtě vyhrazené k přijímání zákonů, která končí ve středu a v pátek dvě hodiny po poledni. Projednávání novely by měla sněmovna dokončit nejdříve příští týden ve středu.

Novela má mimo jiné umožnit, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty, profesní organizace a školské odbory. Proti jsou také vládní sociální demokraté, komunisté nebo lidovci. Návrh pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Piráti naopak neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Šanci mají bakaláři z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy