Inspekce varuje před konzumací rozinek, obsahují nepovolený olej

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před konzumací rozinek společnosti Tesco. Obsahují minerální olej, který nelze používat v potravinářství. Jde o Rozinky Sultana, balení 200 g, s označením data minimální trvanlivosti do 4/2023, šarže L220953V9871. ČTK to dnes sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři potvrdil přítomnost minerálního oleje, který není potravinářskou látkou a nesmí být v potravinářském výrobku obsažen. Množství nepovoleného oleje činilo 397 mg/kg, a výrobce tak porušil nařízení Evropského parlamentu a Rady o potravinářských přídatných látkách.

Inspektoři SZPI nařídili společnosti Tesco Stores ČR a.s., aby uvedenou šarži potraviny neprodleně stáhla z tržní sítě. Spotřebitelům, kteří mají uvedenou šarži potraviny doma, inspekce důrazně nedoporučuje její konzumaci.

Zdroj: ČTK
18. 9. 2022 13:35

Kupka: ČD nezdraží jízdné ve výši inflace, zvýšení cen bude nižší

České dráhy v příštím roce určitě nezdraží jízdné ve výši současné inflace, zvýšení cen bude nižší. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Průměrná míra inflace v Česku se nyní pohybuje kolem 17 procent.

ČD se chystají zdražovat kvůli nárůstu nákladů na energie a materiál. Zdražení podle Kupky nepřesáhne 15 procent. Ministr chce hledat v dopravě úspory.

Zdroj: ČTK
18. 9. 2022 7:26

Koleje v Liberci zdraží na 120 Kč za noc, zájem o ubytování je i tak velký

Ubytování na kolejích Technické univerzity v Liberci zdraží se začátkem nového akademického roku na 120 korun za noc na dvoulůžkovém pokoji, což je nárůst o čtvrtinu ve srovnání se začátkem minulého akademického roku. Za měsíc tak student zaplatí 3600 až 3720 korun. Navzdory zdražení je zájem o ubytování velký, koleje se plní rychleji než v minulých letech. "Přihlášky zatím podalo přes 2400 studentů, nyní budou na řadě studenti prvních ročníků," řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl. Liberec patřil v minulých letech k univerzitním městům s nejdostupnějším ubytováním, kolej dostal prakticky každý, kdo o ni požádal. Škola nabízí ubytování hotelového typu v areálu Harcov většinou ve dvoulůžkových pokojích s vlastním zázemím. K dispozici je tam 2552 lůžek, díky výsuvným postelím je celková kapacita kolejí 3084 míst.

Zdroj: ČTK
16. 9. 2022 19:05

Sněmovna schválila novelu, která umožní vládě zastropovat ceny energií

Vláda bude zřejmě moci v případě mimořádné tržní situace stanovovat horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Novinka v zákoně reaguje na růst cen energií z poslední doby.

Pro zákon hlasovalo všech 153 přítomných poslanců ze všech poslaneckých klubů.

K omezení cen bude muset vláda vydat nařízení, v němž stanoví podrobnosti, tedy hlavně maximální cenu. Půjde o rozsah odběru, na který se bude cenový strop vztahovat, a kategorie odběratelů, kterých se bude cenový strop týkat. Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. V rámci mimořádné tržní situace bude moci vláda v krajním případě zakázat například obchodování s elektřinou a plynem na burzách. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) před poslanci přislíbil, že vláda vydá nařízení o cenách hned, jak novela začne platit.

Zdroj: ČTK
12. 9. 2022 21:31

Fiala: Řešení vysokých cen energií pro průmysl představí vláda ve středu

Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) připravuje řešení pro průmysl v důsledku vysokých cen energií. Představí ho ve středu po jednání se zástupci odvětví. Fiala to dnes řekl po mimořádném zasedání kabinetu. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s profesními svazy o vhodných opatřeních pro průmysl jednal už dnes odpoledne.

Svaz průmyslu a dopravy o víkendu uvedl, že nejpozději v říjnu by ministerstvo průmyslu a obchodu mělo podle vypsat podporu vytvořenou na základě dočasného krizového rámce, který členským státům umožnil okamžitou pomoc firmám v důsledku drahých energií a protiruských sankcí.

Síkela už dříve avizoval, že právě s využitím dočasného krizového rámce počítá.

Zdroj: ČTK
9. 8. 2022 19:40

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
6. 8. 2022 10:44

Drahé energie zasáhly i obchodní centra. Šetřit se chystají fotovoltaickými panely

Česká obchodní centra řeší úspory energií už několik let, rostoucí ceny elektřiny a plynu tato opatření zrychlila. Centra už dříve vyměnila osvětlení za úspornější LED technologie, některá nově omezila provoz fontán, vodotrysků a dalších vodních prvků. Nyní připravují instalaci fotovoltaických panelů, ukazuje ankety ČTK mezi centry a jejich správci.

"Především kvůli růstu cen energií a vysoké inflaci stouply obchodním centrům v poslední době náklady o desítky procent," uvedl vedoucí správy obchodních center v realitně-poradenské společnosti CBRE Pavel Urban. Doplnil, že celkový provoz centra neomezují, ale snaží se snížit jeho energetickou náročnost. CBRE proto podle něj vytvořila za tímto účelem pracovní skupinu, která hledá možnosti úspor energií a navrhuje účinná řešení.

Zdroj: ČTK
3. 8. 2022 13:56

Oprava pražského Barrandovského mostu má 27 dní zpoždění

Letošní oprava pražského Barrandovského mostu, která měla původně skončit 2. září, má asi 27 dní zpoždění. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Na práce proto byla podle něj od pondělí nasazena třetí směna. Důvodem zpoždění je podle náměstka mimo jiné to, že armatur v mostě je více a jsou silnější, než se očekávalo podle projektu. Rekonstrukce mostu začala 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, kterou nyní znovu budují, a odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace.

"Nyní jsme ve fázi, že dokončujeme finální práce v rámci hlavní konstrukce mostovky. Probíhá předepínání ocelových lan uvnitř mostovky, a následně budeme moci začít s povrchy," popsal aktuální stav prací Scheinherr. Původní lana uvnitř mostovky jsou podle něj zkorodovaná a je potřeba je nahradit novými.

Zdroj: ČTK
25. 7. 2022 19:33

Letošní schodek státního rozpočtu by mohl dosáhnout téměř 327 miliard

Schodek letošního státního rozpočtu by měl nově činit 326,9 miliardy korun. Počítá s tím novela, kterou vládě navrhl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Informovala o tom dnes Česká televize (ČT), která dokument získala. Kabinet bude o novele jednat ve středu. V březnu sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.

Ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan (STAN) informace o nové výši schodku potvrdil. "Ten deficit se přibližně takto pohybuje, ale mohou tam být ještě nějaké změny. Některá jednání ještě probíhají," řekl ČT.

Státní výdaje mají proti původnímu rozpočtu vzrůst o více než 110 miliard korun. Důvodem jsou například miliardové náklady na další růst důchodů, na úsporný tarif energií nebo na zvládnutí uprchlické krize. Novela také nepočítá s žádným růstem daní.

Zdroj: ČTK
25. 7. 2022 19:27

Stíhaný podnikatel se domáhá firmy BusLine, zemřelý majitel byl podle něj jen loutka

Jiří Vařil stíhaný kromě jiného kvůli pletichám v zakázce na veřejnou dopravu v Libereckém kraji se domáhá vlastnictví dopravní skupiny BusLine. Její oficiální majitel Jakub Vyskočil spáchal v květnu sebevraždu, podle Vařila byl ale jen nastrčenou figurou a podnik mu nikdy nepatřil. Současné vedení společnosti, která zajišťuje veřejnou dopravu nejen v Libereckém kraji, to však odmítá. Podnikatel se svojí strategií patrně snaží znejistit obchodní partnery, uvedl mluvčí BusLinu Radovan Vrátný.

Podle Vařila působil Vyskočil jako nominovaný (dosazený) vlastník a ředitel, který vykonával svoji roli navenek, aniž by svěřené akcie, podíly či dluhopisy skutečně vlastnil. Tvrdí, že o tom má rozsáhlou smluvní dokumentaci, kterou krátce před Vyskočilovým úmrtím předal příslušným orgánům. "Tato dokumentace potvrzuje, že jsem nebyl pouhým poradcem, nýbrž že jsem skupinu BusLine vlastnil a řídil, což koresponduje se zjištěními policejního orgánu, který má k dispozici příslušné listiny, odposlechy a další důkazy," uvedl Vařil.

Pokud jde o vlastnictví společností v České republice, rozhodujícím je podle jednatele holdingu BusLine Michala Hanče zápis do obchodního rejstříku, potažmo rejstříku skutečných majitelů. "Veškerá dokumentace, kterou má skupina BusLine k dispozici, v souladu s tím dokládá vlastnictví pana Jakuba Vyskočila, jehož dědičkou je nezletilá dcera. Totéž plyne z mnohaletých zkušeností spolupracovníků a obchodních partnerů," uvedl.

BusLine je největším autobusovým dopravcem v Libereckém kraji, zajišťuje regionální dopravu na Jablonecku a Semilsku, autobusy BusLine ale jezdí také v sousedním Královéhradeckém, Plzeňském nebo Středočeském kraji, uspěl i v tendrech v Pardubickém kraji nebo jižních Čechách. BusLine vznikl v roce 2010 sloučením ČSAD Jablonec a ČSAD Semily, v té době byl Vařil v představenstvu. V roce 2012 ale skončil a v dalších letech už Vyskočil nahradil i jeho kyperskou společnost ZVV Property Investment (CZE) Limited v pozici většinového vlastníka.

Zdroj: ČTK
23. 7. 2022 13:32

Ceny pečiva klesat nebudou, lze očekávat spíše pomalejší zdražování, říká analytik

Zlevňování pečiva a dalších potravin nelze přes světový pokles cen pšenice v blízké době v Česku očekávat. Zdražování by ale mělo být pomalejší než doposud, řekl agrární analytik Petr Havel. Podle něj bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet ceny energií. Do cen potravin se také může ještě promítnou zdražování například hnojiv nebo obalů. Svaz pekařů a cukrářů v Česku v žádném případě neočekává snižování cen pečiva, sdělil jeho výkonný ředitel Bohumil Hlavatý.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v týdnu uvedl, že cena pšenice na komoditních trzích za poslední dva měsíce klesla o čtvrtinu. "Pokud ceny energií výrazně neporostou, pokles ceny obilí by se měl již brzy pozitivně projevit i v cenách pečiva," napsal na Twitteru.

"Vyjádření pana ministra je zcela zavádějící a naprosto neodpovídá aktuální situaci v ČR," uvedl Hlavatý. Upozornil na to, že podle dat Českého statistického úřadu od ledna 2021 do května 2022 zdražila pekařská mouka o 85 procent. Pekaři nyní kupují mouku za 13 500 až 14 500 korun za tunu a ceny má většina fixovanou do konce srpna. Zemědělci také stále prodávají zásoby z loňské sklizně, doplnil.

Podle Havla lze souhlasit s tím, že ceny na světových komoditních trzích klesají, není tomu tak ale u energií. "Pokud by klesly ceny energií a zároveň ceny strategických zemědělských komodit, tak by se měl současný růst cen chleba a pečiva i jiných potravin téměř zastavit, ale stagnaci cen nebo jejich pokles nepředpokládám," uvedl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2022 21:33

Temelín plánovaně odstavil druhý blok, během odstávky vymění čtvrtinu paliva

Jaderná elektrárna Temelín v pátek plánovaně odstavila druhý blok. Reaktor začnou energetici otevírat poté, co vychladne, což bude v pondělí. Při dvouměsíční odstávce vymění čtvrtinu paliva a zkontrolují bezpečnostní systémy i turbínu. Včetně dodavatelů se do prací zapojí asi tisíc lidí, sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. V Temelíně je to letos druhá odstávka, první blok byl odpojený necelé dva měsíce od 15. dubna do 9. června.

Generátor druhého bloku odpojili energetici ve chvíli, když byl reaktor přibližně na třetinovém výkonu. Provozní personál snižoval výkon bloku od 18:00, a to tempem pět megawatt za minutu. Turbogenerátor odpojili energetici od přenosové soustavy podle plánu ve 21:00. "O víkendu bude technologie postupně chladnout, například v primárním okruhu budeme snižovat teplotu vody přibližně o tři sta stupňů. Reaktor začneme otevírat po vychladnutí, tedy v pondělí. Otevírání reaktoru potrvá přibližně čtyři dny," sdělil mluvčí.

Energetici při odstávce vymění 42 z celkových 163 palivových souborů. ČEZ naplánoval při odstávce 67 investičních akcí za stovky milionů korun. Poslední letošní výměnu paliva v tuzemských jaderných elektrárnách plánuje ČEZ na říjen v prvním dukovanském bloku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat