Česká ekonomika

před 3 hodinami

Vlivem zdražování energií může přibýt 100 tisíc domácností s nadměrnými výdaji za bydlení, míní expert

Kvůli zdražování energií by mohlo přibýt v Česku kolem 100 tisíc domácností, které mají nadměrné náklady na bydlení a vydávají na ně přes dvě pětiny svého příjmu. Jejich celkový počet by se tak mohl dostat na 550 tisíc. Problém s nadměrnými výdaji by tedy měla zhruba každá osmá domácnost v zemi. Výsledky ve čtvrtek na semináři o zkušenostech se sociálním bydlením přestavil analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

Iniciativa vydala před nedávnem zprávu o vyloučení z bydlení. V Česku je kolem 4,5 milionu domácností. Nadměrné náklady za přiměřené bydlení má podle Klusáčka asi desetina z nich. V těchto domácnostech by mohlo žít přes 800 tisíc lidí. "Když se ceny energií zvýší o čtvrtinu, přibude 100 tisíc domácností s nadměrnými náklady. Nebude jich tak kolem 450 tisíc, ale už 550 tisíc. A nesporně se to stane," řekl Klusáček.

Zdroj: ČTK
17. 10. 2021 9:48

Veterináři kontrolovali maso v tržnici SAPA, pochybení našli v šesti z deseti případů

Veterináři dohromady s policií a celní správou letos desetkrát zkontrolovali provozovny nebo přepravu potravin živočišného původu ve vietnamské tržnici SAPA v pražské Libuši. V šesti případech z toho zjistili závady, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Naposledy šlo v tomto týdnu o nalezení 4,5 kilogramu mletého masa a 20 kilogramů vepřových kolen, které byly neznámého původu.

Z letošních šesti zjištění se pětkrát uložilo opatření na místě. "Ta se týkala buď nařízení neškodného odstranění produktů nebo zákazu činnosti skladování s distribucí potravin živočišného původu," vysvětlil Majer. Nejčastější prohřešky byly právě přeprava potravin neznámého původu, ale také se smyslovými změnami nebo porušení chladírenského řetězce.

Nyní tam našli potraviny neznámého původu, které byly vyrobené bez řádné registrace a systému kontroly bezpečnosti potravin. "Inspektoři na místě produkty znehodnotili obarvením a nařídili jejich likvidaci na náklady provozovatele s nímž bude zahájeno správní řízení o pokutě," doplnil. Pokuta může činit podle zákona až 50 milionů korun, za podobné prohřešky ji většinou však veterináři ukládají v řádu desítek tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2021 22:25

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
12. 10. 2021 19:30

Kapitán předloňského letu Smartwings ze Samosu do Prahy s vadným motorem už není trestně stíhán

Kapitán společnosti Smartwings Pavel Veselý, který předloni při letu ze Samosu do Prahy letěl téměř celou trasu kvůli poruše na jeden motor a porušil řadu bezpečnostních předpisů, už není trestně stíhán pro obecné ohrožení. Upozornil na to server zdopravy.cz. Případ dál řeší Úřad civilního letectví (ÚCL).

Trestní stíhání zahájila policie letos na konci června. Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) upozornil na celkem 21 pochybení kapitána. "Státní zástupce dospěl k závěru, že je namístě usnesení policejního orgánu zrušit a věc odevzdat Úřadu pro civilní letectví k projednání přestupku, neboť ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu, ale jednání by mohlo být přestupkem podle zákona o civilním letectví,“ řekl serveru mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle něj jednání nenaplňovalo skutkovou podstatu trestného činu.

Státní zástupce své rozhodnutí opřel i o výsledky znaleckého posudku, podle kterého letadlo bylo s jedním funkčním motorem ovladatelné, byť s určitými omezeními. Z důkazů navíc nevyplynulo, že by kapitán neměl letadlo pod kontrolou.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí. Podle vyjádření odborníků je zvykem v těchto případech nouzově přistát na nejbližším možném letišti.

Aktualizováno 12. 10. 2021 8:46

Na dálnici D5 u Stříbra havaroval kamion, vozovka už je průjezdná

Dálnice D5 na 104. kilometru ve směru na Prahu je po úterní ranní nehodě kamionu od 08:20 opět průjezdná v obou pruzích. Kvůli vyprošťování nákladního vozu, který byl napříč silnice, byla více než tři hodiny uzavřena v celé šířce, řekla policejní mluvčí Ivana Jelínková. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Kamion, který řídil cizinec, havaroval na dálnici poblíž odbočky na Stříbro. Objízdná trasa vedla přes exit 107 (Ostrov u Stříbra) a řidiči se vraceli na dálnici u exitu 100 Heřmanova Huť. Po 08:00 zprovoznili policisté na dálnici jeden pruh.

Zdroj: ČTK
4. 10. 2021 15:46

Platy zdravotníků porostou o šest procent, oznámily odbory dohodu

Tarifní platy zdravotníků podle zdravotnických odborů a České lékařské komory (ČLK) porostou příští rok o šest procent lékařům a zdravotním sestrám a o 1400 korun měsíčně pracovníkům s nižšími příjmy. ČTK to řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a na webu ČLK o tom informoval prezident Milan Kubek.

Parametry dohody v debatě na serveru iDnes potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo zdravotnictví ji komentovat nechtělo. Celkově úhrady jednotlivým segmentům zdravotní péče vzrostou o sedm procent, tedy asi o 11 miliard korun.

Původně odbory požadovaly růst o deset procent pro lékaře a o 3000 korun pro ostatní zdravotníky. Současnou dohodu Žitníková považuje za maximum možného. "Chtěli jsme vyšší nárůsty. Ale vzhledem k predikci vývoje národního hospodářství to byl nutný kompromis," dodala. Proti růstu platů se před jednáními vyslovili zástupci zaměstnavatelů ve zdravotnictví, tedy soukromých lékařských ordinací nebo vedení nemocnic.

2. 10. 2021 10:01

Životnost opravené D1 je 30 let, zkolaudována má být v příštím roce

Záruka na opravenou dálnici D1 je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) deset let, její životnost je 30 let. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl na dnešním oficiálním otevření posledního zrekonstruovaného úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem uvedl, že všechny opravné úseky by měly být zkolaudovány v příštím roce. Babiš míní, že se D1 stala symbolem nehod, výluk a měla špatnou "image".

Rekonstrukce vyšla na 21,8 miliardy korun bez DPH, což je proti původním předpokladům asi o dvě miliardy méně. Dokončení oprav se ovšem zdrželo o tři roky, termín byl dvakrát odsouván. O rekonstrukci bylo rozhodnuto v roce 2011, stavba začala o dva roky později a původně měla skončit v roce 2018. "Nebýt aktivistů, mohla být hotová už před rokem a půl," řekl Babiš.

1. 10. 2021 17:43

Stávka zaměstnanců České pošty se může projevit zpožděným doručováním zásilek

Třídenní stávka části poštovních zaměstnanců se může projevit zpožděným doručováním zásilek. Zásilky se mohou opozdit o čtyři až pět dnů. Stávka, ke které se připojilo přes 9000 lidí, tedy třetina zaměstnanců pošty, skončí dnes o půlnoci, řekl předseda pořádajícího odborového sdružení NOS ČP Filip Janovský. Podle vedení České pošty neměl protest na provoz podniku žádný vliv a v praxi se u zákazníků neprojevil, řekl mluvčí podniku Matyáš Vitík.

Stávku proti zhoršeným pracovním podmínkám zorganizovaly dvě menší odborové organizace NOS ČP a SOS - 21. Její forma spočívala ve zpomalení pracovního tempa a striktním dodržování předpisů o bezpečnosti práce. Odboráři rovněž sesbírali přes 2000 podnětů o porušování bezpečnosti práce a špatných pracovních podmínkách, vyhodnotit je chtějí přes víkend.

"O výsledcích budeme informovat zaměstnance, veřejnost a zašleme ony stížnosti hygienickým stanicím a inspektorátu práce. Omlouvám se všem zákazníkům za opožděné doručení zásilek, které v důsledku této stávky nastane," uvedl Janovský.

Vedení pošty trvá na tom, že se žádná stávka nekonala. "Ve středu, kdy měl být její začátek, přišli všichni zaměstnanci do práce, pošty byly otevřené, doručovalo se standardně a k žádným zpožděním nedocházelo. Ke stávce se nikdo nepřipojil. Jednalo se spíše o mediální akci," podotkl Vitík.

Zdroj: ČTK
Pokračovat