116krát musel dělat za jiné. Firemní šikana to ale není

Tomáš Fránek
6. 2. 2012 12:11
Nejvyšší soud vynesl verdikt v prvním známém případu bossingu v Česku
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Sto šestnáct směn, které musel mistr v továrně na jihu Čech nedobrovolně odpracovat za nemocné nebo chybějící dělníky, není šikana a muž nezíská milion korun za poškození zdraví.

V prvním známém případu bossingu v Česku, tedy šikany ze strany zaměstnavatele nebo nadřízených, vynesl definitivní verdikt Nejvyšší soud.

Soudci tak potvrdili názor, že situace na pracovišti ve firmě Kovosvit MAS v Sezimově Ústí vedla k psychickému napětí u muže a nakonec výpovědi. Ale to, že by byl šikanován a diskriminován, se nepodařilo prokázat.

Muž pracoval ve strojírnách jako mistr noční směny, ve firmě byl zaměstnaný od roku 1975. A od května 2005 do listopadu 2006 musel dělat práci za chybějící dělníky, ti buď do práce nepřišli vůbec nebo byli nemocní. Podle muže tak šlo jednoznačně o práci pod psychickým tlakem nadřízených, kteří trvali na dokončení zakázek i bez chybějících dělníků. Muž nakonec musel nastoupit psychiatrickou léčbu a ve firmě dal výpověď.

Chci za to milion

Muž firmu zažaloval a chtěl po ní milion korun za způsobenou psychickou újmu. "Situace na pracovišti mne dovedla k opakovanému kolapsu, depresím, nespavosti a nakonec i k podání výpovědi (v době nezaměstnanosti a krize) a následné psychiatrické léčbě," uvedl muž v žalobě.

Krajský soud v Českých Budějovicích i Vrchní soud v Praze žalobu zamítly. Podle soudců Vrchního soudu sice na pracovišti často chyběli dělníci a šéfové nebyli schopni zajistit plné fungování noční směny, to ale šikana není. A to, že by muži jeho nadřízení vyhrožovali nebo ho jinak šikanovali, se nepodařilo prokázat.

"Soud nepochybuje, že poměry na pracovišti vedly k trvalému napětí a obavě, jak budou pracovní úkoly splněny. Neprokázalo se ale, že by došlo k takovému kladení překážek a činění příkoří, které by již bylo namístě označit jako neoprávněný zásah do osobnostních práv," rozhodli soudci.

Muž se ještě obrátil na Nejvyšší soud. Podle něj soudy nevyslechly všechny svědky, nevyhodnotily ani všechny důkazy včetně lékařských zpráv.

Žádná chyba

Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Pavlem Pavlíkem dovolání odmítl jako nepřípustné. Muži se totiž nepodařilo nijak zpochybnit verdikty soudů v jeho kauze. Nepřinesl ani žádné další argumenty, pro které by Nejvyšší soud měl do sporu zasáhnout.

Z databáze soudu vyplývá, že jde o první případ bossingu v Česku, který Nejvyšší soud řešil.

Podle výzkumu agentury GfK jsou nejčastějším terčem šikany ze strany spolupracovníků nebo šéfů zaměstnanci středního věku, zejména ženy nad 45 let. Šikana má různé formy, jako je ponižování, osočování, ironizování, obviňování či kritika. Systematický psychický tlak může mít horší následky než fyzické týrání.

Drsnější formy šikany mívají na svědomí lidé s poruchou osobnosti.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy