Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí zpomalila růst na 2,3 procenta, odhadli statistici

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 14. 8. 2018 9:35
Růst HDP za celý rok by se měl podle většiny analytiků pohybovat kolem tří procent.
Ilustační foto.
Ilustační foto. | Foto: iStock

Praha - Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí. Mezičtvrtletně pak stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Podle statistiků se dynamika růstu české ekonomiky v meziročním srovnání snížila kvůli vysoké srovnávací základně.

Pro trh jsou předběžné výsledky zklamáním. Údaje totiž mírně zaostaly za jeho odhadem, který předpokládal růst o 2,7 procenta, ale také například za odhadem České národní banky, která očekávala 2,6 procenta.

"Ačkoli předběžný odhad neuvádí strukturu růstu, naznačuje, že hlavním motorem růstu zůstává spotřeba domácností a obnovená investiční aktivita podniků," říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Spotřebu domácnostní udržuje na vysoké úrovni podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních více než dvacet let a s ní související nejrychlejší růst reálných mezd za posledních patnáct let. "Mzdy rostou v nominálním vyjádření tak citelně, že Čechy zatím o spotřebitelský apetýt prakticky nepřipravuje ani sílící růst cen bydlení či elektřiny," popisuje Kovanda.

Také situace na pracovním trhu se opět zlepšila. Zaměstnanost v druhém kvartále byla o 1,9 procenta vyšší než ve stejném loňském období loni a proti prvním třem měsícům roku stoupla o 0,6 procenta.

Druhým tahounem české ekonomiky byly zejména podnikové investice, což je analytiků žádoucí. "Vzhledem k tomu, že jak spotřeba, tak investice vykazují nezanedbatelnou dovozní náročnost, promítá se poptávka po zahraničním spotřebním a investičním dovozu do silného tlaku na horší výkon zahraničního obchodu, " vysvětluje Kovanda s tím, že česká ekonomikazatím obstojně čelí nasycování evropského trhu s osobními automobily, které je letos nejpatrnější od roku 2013.

Za celý letošní rok by česká ekonomika měla vykázat růst přibližně tři procenta.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy