Česká ekonomika loni rostla o dvě procenta, potvrdil ČSÚ

Ekonomika Radek Bednařík, Ekonomika
Aktualizováno 31. 3. 2015 10:07
Kvůli novým údajům o daních a výdajích vlády museli statistici mírně přehodnotit údaje o meziročním růstu za poslední čtvrtletí loňského roku, a to směrem dolů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Tuzemská ekonomika loni rostla o dvě procenta. Potvrzují to konečná čísla o hrubém domácím produktu (HDP), která v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

Kvůli novým údajům o daních a výdajích vlády museli statistici mírně přehodnotit údaje o meziročním růstu za poslední čtvrtletí loňského roku - směrem dolů na 1,4 procenta. To je o jednu desetinu procentního bodu pomaleji, než předpokládal předchozí odhad. Ve srovnání s třetím čtvrtletím se objem vyprodukovaného zboží a služeb v Česku zvýšil o čtyři desetiny procenta.

"Česká ekonomika těží z vyrovnaného růstu, který táhnou nejvíce investice a následně spotřeba jak domácností, tak vlády. Zatímco na začátku bylo oživení tažené především zahraničním obchodem, nyní růstu kraluje domácí poptávka," uvedla ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Výdaje domácností na konci loňského roku rostly v meziročním srovnání o rovná dvě procenta. Firemní investice se pak zvýšily o více než čtyři procenta. Vláda pak v posledním kvartále utratila o 4,2 procenta více než ve stejném období roku 2013. Důvodem byly hlavně vyšší náhrady zaměstnanců a sociální dávky.

Letos ekonomové čekají ještě o něco lepší výsledek, český HDP by mohl růst okolo 2,5 procenta. "Důvěra domácností v ekonomiku, a tím i jejich ochota utrácet, roste," potvrzuje řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser. Ambice k růstu podle něj letos mají také firmy, které plánují nabírat nové zaměstnance, inovovat a investovat do nových technologií.

Statistický úřad v úterý zveřejnil i únorová data o vývoji nezaměstnanosti. Trh práce se nadále vyvíjí příznivě. Míra nezaměstnanosti se meziročně snížila o jeden procentní bod, a dosáhla tak 5,6 procenta. To je nejnižší číslo od ledna 2009, tedy roku, kdy na Česko dopadla světová finanční a ekonomická krize.

 

Právě se děje

Další zprávy