Za fair trade výrobky zaplatili Češi rekordních 174 milionů

ČTK ČTK
26. 8. 2014 13:19
Nejpopulárnější fair trade potravinou je v Česku káva. Na rozdíl od západní Evropy tu chybějí banány nebo řezané květiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Češi si loni koupili fair trade výrobky za rekordních 174 milionů korun. V roce 2005 lidé za "spravedlivé" produkty v Česku utratili jen tři miliony. Nejprodávanějším výrobkem v této oblasti je káva. Uvedla to společnost Fairtrade Česko a Slovensko.

"Významným momentem pro rozvoj fair trade u nás byla proměna struktury trhu s fairtradovými výrobky. Fair trade, který byl původně doménou specializovaných obchodů s biopotravinami a zdravou výživou, se postupně dostává do supermarketů a kavárenských řetězců," říká ředitelka Fairtrade ČS Hana Chorváthová.

Nejpopulárnějším produktem v této oblasti je v Česku káva. Loni se jí prodalo 142 tun v hodnotě 100 milionů korun, což odpovídá 14 milionům vypitých šálků fairtradové kávy. Za takovým úspěchem kávy stojí především společnosti Tchibo a Starbucks, ale i tři české pražírny kávy se známkou Fairtrade - Mamacoffee, Volkafé a Fair&Bio.

Faitrade banány zatím v Česku chybí

K dalším nejoblíbenějším fairtradovým produktům patří výrobky z bavlny, kakao, čokoláda a čaj. V západoevropských zemích tvoří velký podíl na prodeji banány a řezané květiny se známkou Fairtrade. V ČR jsou tyto produkty zatím nedostupné.

S pojmem fair trade (spravedlivý obchod) se podle průzkumu Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN) z letošního roku setkalo již 52 procent lidí v Česku. Je to o 13 procentních bodů víc než před třemi lety. Tři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny o tom, že svými nákupy mohou pomoci výrobcům z rozvojových zemí.

Čechy původ zboží zajímá

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny respondentů zajímá, odkud pocházejí výrobky, které si kupují. To je o osm procentních bodů víc než v roce 2011.

"K tomuto nárůstu přispívá také veřejná diskuse o původu potravin, kdy řada lidí dá přednost právě fairtradovým výrobkům, u kterých vědí, odkud pocházejí a za jakých podmínek byly vyrobeny," říká vedoucí výzkumu institutu Jiří Remr. Podle výzkumu má zájem o nákup fairtradových výrobků 34 procent respondentů.

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Čínská vláda zrušila kvůli koronaviru všechny oslavy Nového roku

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Město Wu-chan, kde nákaza propukla, je odříznuté od světa. Nelétají tam letadla a nejezdí vlaky ani autobusy.

Na svátky kolem lunárního Nového roku se přitom obvykle na cesty za příbuznými po celé Číně, ale i do zahraničí, vydávají stamiliony lidí. Státní železniční společnost ve čtvrtek uvedla, že od pátku bude lidem vracet v plné výši peníze za nevyužité jízdenky.

Další zprávy