Obchody hlásí obří zájem o outdoorové vybavení. Pomoc Ukrajině vyprodala i lékárny

Johana Kofroňová Johana Kofroňová
4. 3. 2022 13:26
Obchody v Česku hlásí v posledním týdnu velký nárůst nákupů outdoorového vybavení jako jsou spací pytle, karimatky, lékárničky nebo krabičky poslední záchrany. Češi více nakupují i trvanlivé potraviny, léky a obvazové materiály. Trend souvisí s humanitární pomocí Ukrajině, které se lidé snaží pomoci kvůli ruské agresi. Úřady i humanitární organizace však nyní vyzývají spíše ke koordinované pomoci.
Z budovy Skautského institutu, nečekaně přeplněné humanitární pomocí, se při nakládání aut na Ukrajinu posílaly spacáky i oknem.
Z budovy Skautského institutu, nečekaně přeplněné humanitární pomocí, se při nakládání aut na Ukrajinu posílaly spacáky i oknem. | Foto: Lukáš Bíba

Nárůst objednávek s vybavením do přírody je podle společnosti Upgates, která monitoruje data z 1300 e-shopů, až trojnásobný oproti průměrným hodnotám v posledním měsíci. "Máme zprávy, že některé z českých e-shopů narážejí na své limity ve smyslu skladových zásob tohoto typu zboží," uvedl obchodní ředitel společnosti Martin Pech. 

Nárůst prodeje outdoorového vybavení potvrzují i e-shopy Mall.cz a Alza.cz. Oba prodejci zároveň uvádí, že zásoby zboží na skladech stále mají. Pavla Hobíková, mluvčí společnosti Mall.cz uvedla, že nejvíce vzrostl prodej kanystrů, elektrocentrál a vysílaček.

Obchodní řetězec Albert pak podle ředitele komunikace Jiřího Marečka zaznamenal i větší počet prodaných suchých potravin, dětské výživy a plen, ale i mýdla nebo zubní pasty. Podle Marečka je lidé darují na humanitární účely. Společnost Upgates uvádí, že prodej trvanlivých potravin a hotových jídel  stoupl ve sledovaných obchodech o 70 procent. 

Nárůst nákupů zdravotnického materiálu, jako jsou základní léky a obvazové materiály, zaregistroval i řetězec Benu lékáren. "Nárůst kopíroval seznamy, které uváděly potřebné produkty," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí Veronika Lucká Loosová. Trojnásobné zvýšení tržeb obinadel, náplastí na popáleniny i jiného obvazového materiálu, léků na bolest a proti zánětům. 

Nárůst prodeje analgetik i léků proti horečce potvrzuje i Michal Petrov, mluvčí sítí lékáren Dr.Max. "Je pravděpodobné, že zvýšený zájem mimo jiné souvisí se snahou lidí sestavovat vlastní humanitární balíčky - s tím se také někteří klienti našim magistrám svěřují. Ale také určitě hraje roli snaha předzásobit se," dodává Petrov.

Ministerstvo zdravotnictví ovšem žádá občany, aby léky nevykupovali a využili raději možností organizované pomoci. 

Češi vybrali v humanitárních sbírkách více než miliardu korun. Neziskové organizace vyzývají k organizované pomoci. Web PomáhejUkrajině.cz zaštiťuje nabídky pomoci tak, aby došlo k jejich maximálnímu využití. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy