Češi si v lednu připlatili za potraviny a tabák. Zdražování bytů ale zpomalilo

ČTK ČTK
12. 2. 2021 9:33
Spotřebitelské ceny v lednu pošesté za sebou zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,2 procenta z prosincových 2,3 procenta. Nejvíce to ovlivnily ceny za bydlení. Proti loňskému lednu výrazně zdražil alkohol a tabák, naopak znovu zlevnily poštovní služby a telekomunikace. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Václav Kahoun

"Ceny elektřiny přešly z prosincového růstu o 2,5 procenta v pokles o 1,4 procenta v lednu a ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 4,7 procenta," uvedli statistici. Zvyšování cen nájemného z bytu zpomalilo na 1,3 procenta a poplatky za svoz odpadků byly meziročně vyšší o 3,8 procenta, zatímco v prosinci to bylo více než 12 procent.

Ve srovnání s loňským lednem platili lidé zhruba o devět procent více za alkoholické nápoje a tabák. Vybavení pro domácnost včetně přístrojů a spotřebičů zdražilo o tři procenta, podobně vzrostly také ceny výrobků a služeb pro osobní péči. Dražší bylo také vodné a stočné. Pošta a telekomunikace naopak zlevnily o 1,2 procenta.

"Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,9 procenta a ceny služeb o 2,6 procenta," dodali statistici.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 1,3 procenta. Zdražily především potraviny, nápoje a tabák. Méně se platilo za elektřinu a zemní plyn.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy