Češi si přestali mlít rohlíky doma. Zisk ze strouhanky je ale malý, zoufá si Agrofert

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 12. 2019 16:28
Prodej strouhanky v posledních pěti letech stoupl o více než 60 procent. Informovala o tom společnost Agrofertu, pod kterou spadají velké pekárny Penam a United Bakeries, jež mají na trhu se strouhankou většinový podíl. Nejvíc se tohoto produktu prodá před Vánocemi, naopak nejméně v lednu. Za nárůstem nejspíš stojí to, že si lidé méně melou rohlíky doma.
Foto: ČTK

V roce 2014 prodaly firmy Agrofertu 2563 tun strouhanky, loni její prodej vzrostl na 4108 tun. "Prodej strouhanky už několik let po sobě roste a také letos očekáváme další meziroční nárůst. Zároveň s tím ale narážíme na kapacitu její výroby, a to v rámci celé divize pekáren," uvedl člen představenstva koncernu Jaroslav Kurčík. Koncern strouhanku vyrábí v pekárnách v Brandýse nad Labem a v Plzni.

Důvodem je podle něj nízká cena strouhanky a probíhající restrukturalizace pekáren. "Neodpovídající marže zároveň neumožňuje do další výroby investovat a rozšiřovat ji ve stávajících pekárnách." Pekárny patří stejně jako celý holding Agrofert do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Nejvíc strouhanky se prodá v období před Vánocemi, kdy se národ připravuje na kapra v trojobalu. "Naopak v lednu prodej strouhanky pravidelně prudce klesá, loni to bylo na zhruba třetinovou hodnotu prodeje v prosinci," dodal Martin Dolský z Penamu.

Strouhanka se vyrábí z rohlíků s nižším obsahem tuku, které se pečou speciálně pro její přípravu. Podle Terezy Skrbkové z řetězce Albert roste zájem o strouhanku kolem Velikonoc a Vánoc.

"Zákazníci v našich obchodech najdou také již předpřipravená balení rohlíků z předešlého dne. Pečivo je baleno po deseti kusech za cenu deset korun a je určeno hlavně k domácí výrobě strouhanky. Zákazníci využívají toto balení také při přípravě knedlíků či nádivek. Balení po deseti také předchází plýtvání potravinami," dodala.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy