Češi postaví v Senegalu pět letišť za miliardy. Odbavit mají až milion lidí ročně

ČTK ČTK
22. 11. 2019 16:37
Český výrobce letištních řídicích a monitorovacích systémů Transcon Electronic Systems začne v prosinci modernizovat první z pěti regionálních letišť v Senegalu. Cena zakázky tamního ministerstva turistiky a letecké dopravy činí 2,5 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

O transakci informovaly Hospodářské noviny. Obchodní ředitel Transconu Ilja Mazánek uvedl, že první letiště firma dokončí na konci příštího roku, další letiště počátkem roku 2021 a zbývající tři v roce 2022.

Zakázku financují Česká exportní banka a Komerční banka. "Na rekonstrukci prvních dvou z pěti letišť poskytneme financování v objemu zhruba 53 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy Kč). A to poměrem půl na půl," řekl serveru generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Každé ze zmiňovaných letišť má podle Hospodářských novin ročně odbavit mezi půl a jedním milionem lidí a má zvládnou přistání turbovrtulových strojů ATR nebo menších proudových letadel Embraer.

U dvou větších letišť se uvažuje i o větších letadlech typu Airbus A320 a Boeing B737. Podle dřívějšího vyjádření Mazánka pro média představuje senegalský kontrakt pro Transcon významnou zakázku.

Společnost se zabývá výrobou řídicích a monitorovacích systémů, světelných návěstí pro letištní ranveje nebo mobilních letištních budov sestavených z kontejnerů. Firma svou techniku, kterou vyrábí v závodě ve Frýdku - Místku, dodává zejména do Ruska, Polska, do zemí na Balkánském poloostrově, ale působila i v Libyi nebo Saúdské Arábii.

Firma dokáže postavit letiště za méně než rok a podle Mazánka jich zvládne stavět i několik najednou. Její zařízení je totiž možné smontovat jako stavebnici a bez problémů odolají pouštním bouřím i extrémním mrazům a horku, proto jsou výhodná pro regionální letiště.

 

Právě se děje

Další zprávy