Češi postaví v Senegalu pět letišť za miliardy. Odbavit mají až milion lidí ročně

ČTK ČTK
22. 11. 2019 16:37
Český výrobce letištních řídicích a monitorovacích systémů Transcon Electronic Systems začne v prosinci modernizovat první z pěti regionálních letišť v Senegalu. Cena zakázky tamního ministerstva turistiky a letecké dopravy činí 2,5 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

O transakci informovaly Hospodářské noviny. Obchodní ředitel Transconu Ilja Mazánek uvedl, že první letiště firma dokončí na konci příštího roku, další letiště počátkem roku 2021 a zbývající tři v roce 2022.

Zakázku financují Česká exportní banka a Komerční banka. "Na rekonstrukci prvních dvou z pěti letišť poskytneme financování v objemu zhruba 53 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy Kč). A to poměrem půl na půl," řekl serveru generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Každé ze zmiňovaných letišť má podle Hospodářských novin ročně odbavit mezi půl a jedním milionem lidí a má zvládnou přistání turbovrtulových strojů ATR nebo menších proudových letadel Embraer.

U dvou větších letišť se uvažuje i o větších letadlech typu Airbus A320 a Boeing B737. Podle dřívějšího vyjádření Mazánka pro média představuje senegalský kontrakt pro Transcon významnou zakázku.

Společnost se zabývá výrobou řídicích a monitorovacích systémů, světelných návěstí pro letištní ranveje nebo mobilních letištních budov sestavených z kontejnerů. Firma svou techniku, kterou vyrábí v závodě ve Frýdku - Místku, dodává zejména do Ruska, Polska, do zemí na Balkánském poloostrově, ale působila i v Libyi nebo Saúdské Arábii.

Firma dokáže postavit letiště za méně než rok a podle Mazánka jich zvládne stavět i několik najednou. Její zařízení je totiž možné smontovat jako stavebnici a bez problémů odolají pouštním bouřím i extrémním mrazům a horku, proto jsou výhodná pro regionální letiště.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy