Češi opět mohou vyvážet vepřové do Ruska, končí omezení kvůli africkému moru prasat

ČTK ČTK
11. 12. 2017 11:25
Češi opět mohou exportovat prasata a vepřové do Ruska. Zákaz z roku 2012 skončil. Rozhodnutí pomůže několika českým firmám. Ve velkoobjemových obchodech se však prakticky nic nezmění kvůli pokračujícím sankcím.
Foto: Reuters

Praha - Čeští vývozci prasat, genetického materiálu z prasat a některých vepřových výrobků mohou znovu exportovat do Ruska. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Rusové zákaz dovozu živých prasat a vepřového oficiálně zavedli v roce 2012 kvůli výskytu afrického moru prasat v některých státech EU. Evropská unie tento krok napadla a na základě rozhodnutí rozhodčího tribunálu Světové obchodní organizace (WTO) zákaz dovozu v minulém týdnu skončil. Zrušení pomůže několika firmám.

Ve velkoobjemových obchodech se prakticky nic nezmění. Podle dopisu z českého zastupitelského úřadu v Rusku, který má ČTK k dispozici, zařadili Rusové tuk a živá prasata (neplemenná) na seznam embargovaných potravin, které se nesmí do země vozit v návaznosti na sankce ze strany EU kvůli Krymu.

Některé komodity se však na sankční seznam nově zatím nedostaly, což by mohlo pomoci několika českým firmám. Podle zastupitelského úřadu by mohly mít šanci společnosti, které exportují sperma plemenných kanců, živá plemenná prasata a některé masové konzervy.

Veterináři konec zákazu hodnotí pozitivně. "Obnova dovozu plemenných prasat, genetického materiálu či vepřových konzerv do Ruska je pozitivní zprávou především pro naše vývozce a chovatele.

Určitá omezení exportu tak budou přetrvávat ve vztahu ke Zlínskému kraji, kde aktuálně řešíme nákazu afrického moru prasat u divočáků," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ukončení zákazu uvítala například společnost Hamé, která nemohla vyvážet například prémiové masové produkty. "Dle mých informací v tuto chvíli zbývá jen potvrdit, že se zákaz ruší kompletně a týká se tedy všech segmentů potravin, včetně například masových kojeneckých výživ," řekl ČTK mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Podle údajů ministerstva zemědělství byl celkový agrární vývoz z ČR do Ruska v roce 2013 v hodnotě 2,45 miliardy korun, o rok později pak 2,96 miliardy korun. V roce 2015 klesl na 2,35 miliardy korun, loni pak šlo o 2,56 miliardy korun. Letos za tři čtvrtletí vývoz představovat 1,9 miliardy korun, obdobně jako loni za stejný časový úsek.

Češi nesmějí do Ruska vozit mléčné výrobky, na sankčním seznamu je i zelenina, drůbež nebo ryby. Jak již před časem uvedli zástupci ministerstva zemědělství, Rusové mají stále větší zájem o zemědělské technologie, například v chovu ryb. Vývozní potenciál je v dodávkách genetických zdrojů nebo chmele a piva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy