Češi mají doma osm milionů nepoužívaných mobilů, spočítala firma

ČTK ČTK
27. 1. 2017 13:38
Zhruba čtvrtina českých obyvatel mění ročně telefon, což představuje 2,5 milionu prodaných zařízení. Počet nepoužívaných a nevyhozených přístrojů je odhadován až na osm milionů. Staré přístroje obsahují nebezpečné látky, jako jsou arzen, kadmium a rtuť. Průměrná doba používání stejného modelu se pohybuje v rozmezí 12 až 18 měsíců.
Na web se prostřednictvím mobilů připojuje 41 procent Čechů.
Na web se prostřednictvím mobilů připojuje 41 procent Čechů. | Foto: Otakar Schön

Praha – Češi mají doma kolem osmi milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Přístroje obsahují mimo jiné 2800 kg stříbra, ale také nebezpečné látky, jako jsou arzen, kadmium a rtuť. Uvedla to firma Asekol, která se zabývá ekologickým sběrem elektrospotřebičů.

Průměrná doba používání mobilního telefonu je podle Asekolu 12 až 18 měsíců. "V Česku ročně mění telefon zhruba čtvrtina občanů, to znamená 2,5 milionu prodaných mobilů. Počet nepoužívaných a dosud nevyhozených telefonů v ČR je odhadován až na osm milionů," uvedla mluvčí Asekolu Martina Martínková.

V rámci akce "Věnuj mobil", kdy odevzdání telefonu pomáhá dětem v dětských domovech, Asekol recykloval 121 229 mobilů. Vedle recyklace mohou lidé nepožívané ale funkční přístroje nabídnout k výkupu, kdy se přístroj dostane znovu do prodeje. Například společnost Mobil Pohotovost vykoupila od roku 1999 téměř 1,7 milionu telefonů.

Podle Alexandra Soukupa z Mobil Pohotovosti se cena zánovního telefonu může proti ceně nového telefonu pohybovat v závislosti na cenové hladině a značce až o 4000 korun níže. "Obecně lze říci, že čím dražší je model, tím vyšší je i úspora, které lze dosáhnout při koupi jeho zánovní varianty," uvedl. I prémiové telefony známých značek se tak dostávají mezi lidi, kteří by si dříve jejich koupi rozmysleli. Známost a exkluzivita značky hraje roli zejména u mladších zákazníků.

V Česku je více než 14 milionů aktivních SIM karet do mobilních zařízení. Podle posledních zjištění Českého statistického úřadu se na web prostřednictvím mobilů připojuje 41 procent Čechů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho v úterý jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy