Češi jsou optimisté. Z nového průzkumu vyšli spokojenější než Poláci, Slováci i Maďaři

Jan Singer
Aktualizováno 11. 8. 2016 22:45
Češi vidí tuzemskou ekonomiku nejoptimističtěji od roku 1999, kdy CVVM s pravidelným sledováním začalo. Poprvé za deset let jsou Češi zároveň největšími optimisty - dosud totiž byli s domácí ekonomikou nejspokojenější Poláci.
Foto: Foter.com / Ken Teegardin

Praha - Češi jsou největší optimisté v zemích takzvané Visegrádské čtyřky - alespoň pokud jde o současnou ekonomickou situaci a vybavení domácnosti. Ukázala to studie odborníků z Centra pro výzkum veřejného mínění české Akademie věd (CVVM).

Češi vidí tuzemskou ekonomiku nejoptimističtěji od roku 1999, kdy CVVM s pravidelným sledování začalo. Rozdíl je ale markantní i za poslední roky. Zatímco v létě 2012 na otázku „Jak byste hodnotil současnou ekonomickou situaci v naší zemi?“ odpověděly dvě třetiny Čechů negativně, letos zastává stejný názor pouze čtvrtina dotazovaných.

Výzkum soustavně probíhá v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku, přičemž poprvé za deset let jsou Češi největšími optimisty. Dosud totiž byli s domácí ekonomikou nejspokojenější Poláci.

Češi si také zároveň s Poláky zachovávají optimistický pohled na vybavení v domácnosti. Na otázku „Jak byste hodnotil současné materiální životní podmínky vaší domácnosti?“ se pozitivně vyjádřila polovina Čechů a 46 procent Poláků. Na Slovensku a v Maďarsku jsou však lidé podstatně skeptičtější a pouze čtvrtina hodnotí materiální podmínky domácnosti pozitivně.

Maďaři a Slováci také vidí podstatně hůře než Češi svou ekonomickou situaci, přičemž negativně hodnotilo domácí stav ekonomiky 38 procent Maďarů a 36 procent Slováků. V porovnání s předchozím výzkumem z počátku letošního roku se však hodnocení zřetelně zlepšilo na Slovensku, naopak Maďaři jsou stále více nespokojení.

Výzkumníci se dotazovaných také ptali na jejich očekávání budoucího ekonomického vývoje a zlepšení materiálních podmínek domácnosti. U těchto otázek se však lidé jednotlivých zemí příliš názorově nerozcházeli. Polovina lidí si myslí, že se situace nezmění, a řady skeptiků a optimistů jsou téměř vyrovnané.

Výzkumu, který v Česku probíhal od 3. do 20. června, se zúčastnilo tisíc Čechů starších patnácti let.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy