B jako nafta. České benzinky začaly nově značit paliva. Jak se nesplést?

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 12. 10. 2018 9:04
Od poloviny října musí mít všechny čerpací stanice v Evropské unii jednotně označeny pohonné hmoty. Benzinky hlásí, že jsou na změny připraveny. Podívejte se na značky, které už brzy najdete na každé výdejní pistoli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Neufus

Co bude jinak?

Od 12. října musí všechny čerpací stanice sjednotit označení pohonných hmot. Direktiva, kterou Evropská unie vydala, uvádí, jak musí konkrétně nové značky vypadat a kde musí být.

Kromě stojanu a výdejní pistole to ještě musí být kryt hrdla nádrže, v příručce k vozidlu a na prodejním místě vozidla. I způsob grafického návrhu je v direktivě uveden - smí být použito bílé nebo stříbrné pozadí a černý text.

Nafta je označená čtverečkem, benzin kolečkem a plynná paliva kosočtvercem. Uvnitř obrazce pak bude uvedený typ biopříměsi a výše jejího podílu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy