Elektřina byla za pandemie tak levná, že ji Česko radši dovezlo. Spotřeba stále kulhá

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
4. 6. 2020 15:12
Pandemie koronaviru a s ní související opatření snížila v Česku spotřebu elektřiny i její výrobu. Od konce května se energetický systém vrací k běžným hodnotám, poslední týden minulého měsíce se ale spotřeba stále pohybovala asi osm procent pod očekáváním. Na tiskové on-line konferenci o tom ve čtvrtek informoval provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: E.ON

K setrvalému snížení spotřeby elektrické energie docházelo od 9. března. V období kolem velikonočních svátků, kdy se již naplno projevilo omezení výroby ve velkých továrnách, byl pokles v pracovních dnech patnáctiprocentní.  Tato hodnota již pracuje s očištěnými údaji po eliminaci výkyvů počasí, respektive po přepočtu na normály teploty a slunečního svitu. 

"Pokles se rovnal téměř úrovni letního minima," sdělil na tiskové konferenci člen představenstva ČEPS a současně viceprezident Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E) Zbyněk Boldiš.

V dubnu byla spotřeba elektřiny o 12,2 procent nižší než loni ve stejném období. V květnu pak poklesla o 13,5 procenta v porovnání s loňským květnem a o víkendech a ve sváteční dny o 18 procent. Nižší spotřeba byla příznačná nejen pro Česko, ale i zahraničí.

Kolem 20. dubna se relativní snižování spotřeby zastavilo. Objem současné spotřeby odpovídá zhruba polovině července běžného roku. I přes postupné uvolňování karanténních opatření se tedy situace ještě zcela nevrátila do normálu, upozornil Boldiš. Nízká spotřeba se odrazila také v poklesu výroby. 

Cena silové elektřiny je nejnižší za pět let

Zároveň docházelo a stále dochází v celé Evropě k vysoké výrobě z fotovoltaických a větrných elektráren, která se projevuje tlakem na cenu silové elektřiny (neregulovaná složka ceny elektřiny - pozn. red.).

Ta se v posledních týdnech pohybuje na velmi nízkých hodnotách, kolem 20 EUR/MWh, a v mnoha hodinách (o víkendech v druhé polovině května) blízko nule nebo dokonce v záporných hodnotách.

"Současná cena silové elektřiny je nejnižší za posledních pět let, což v kombinaci s cenou emisních povolenek vede k odstavování zejména uhelných elektráren, jejichž výroba se stává ztrátovou," uvedl Boldiš.

Správce sítí poukázal ještě na jeden neobvyklý jev vyvolaný koronavirovou krizí. Během deseti dní byla česká přenosová soustava čistě importní, tj. že celkový dovoz elektrické energie byl vyšší než vývoz.

"To je z hlediska minulých let poměrně výjimečné. V zahraniční byla k dispozici super levná elektřina, zejména na západních trzích, a v České republice se zjevně nevyplatilo vyrábět," domnívá se Boldiš. V květnu se podle něj saldo vrátilo do obvyklých hodnot.

Společnost ČEPS na čtvrteční tiskové konferenci také informovala, že i přes pandemii koronaviru a nouzový stav pokračovala v investicích do rozvoje soustavy, od začátku ledna do konce března na ně vydala téměř 590 milionů korun. Firmě v letošním prvním čtvrtletí meziročně stagnoval zisk před zdaněním na 1,3 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 15,1 procenta na 7,4 miliardy korun. 

Video: Němci se pomalu probouzejí ze sna, odstavením jádra zvýší emise CO2, říká Míl

Představa, že všechno nahradíme obnovitelnými zdroji a plynem, je iluze, která popírá fyzikální zákony, tvrdí vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy