Ceny rostou nejvíce od loňského června, inflace v Česku se blíží jednomu procentu

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 9. 11. 2016 10:02
Méně výrazný než v září je pokles cen v dopravě, které dosud inflaci tlačily dolů. K celkovému zdražování přispívá hlavně růst cen alkoholu a tabáku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Spotřebitelské ceny v říjnu stouply o 0,8 procenta, což je o 0,3 procentního bodu více než v září a nejvíce od června 2015. Vyplývá to z čerstvých údajů Českého statistického úřadu. Růst je rychlejší, než čekali analytici.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měla v říjnu opět největší vliv oblast alkoholu a tabáku – ceny lihovin stouply o 4,7 procenta, piva o 4,6 procenta a tabákových výrobků o 6,2 procenta.

Výrazněji než v předchozím měsíci rostou ceny obuvi (v říjnu meziročně o 4,4 procenta) a oděvů (o 0,7 procenta). Zdražuje také bydlení – ceny čistého nájemného meziročně o 1,8 procenta, vodného o 1,6 procenta, stočného o 5,3 procenta, elektřiny o 1,2 procenta a tepla o 1,1 procenta.

Ceny stravovacích služeb stouply o 1,7 procenta a ubytovacích služeb o 0,5 procenta. "Nezvykle silný růst u stravovacích služeb může částečně odrážet vliv zavedení registračních pokladen, ale i celkově lepší finanční situaci domácností," podotýká ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Méně výrazný než v září je pokles cen v dopravě, které dosud inflaci tlačily dolů. Oproti loňskému říjnu klesly ceny pohonných hmot jen o 3,2 procenta, zatímco v září to bylo meziročně o 7,3 procenta.

Inflaci brzdí také pokles cen potravin a nealkoholických nápojů. Ceny zeleniny klesly oproti loňskému říjnu o 14,7 procenta, z toho ceny brambor o 25,8 procenta. Mouka zlevnila o 12,7 procenta, mléko o 7,4 procenta, ovoce o 6,5 procenta. V oblasti bydlení pak klesly ceny zemního plynu – o 6,9 procenta.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 0,4 procenta.

"V závěru letošního roku inflace zrychlí k jednomu procentu, když vliv nízkých cen pohonných hmot bude slábnout," říká analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. Z pohledu České národní banky, která už tři roky měnovými intervencemi bojuje právě za růst cen, se podle něj nic nemění. K dvěma procentům, které ČNB uvádí jako svůj cíl, by se inflace měla inflace přiblížit až v polovině příštího roku, dodává Novák.

"V listopadu se meziroční inflace zřejmě dostane mírně nad jedno procento, pro prosinec ji očekávám na úrovni 1,5 procenta," říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Zda se inflace v průběhu roku 2017 vyšplhá nad dvouprocentní cíl centrální banky, zůstává podle něj otázkou. "Za celý letošní rok 2016 očekávám průměrnou inflaci na úrovni 0,6 procenta, odhad pro rok 2017 držím na úrovni 1,7 procenta, nicméně výsledek za samotný říjen představuje riziko ve směru poněkud vyšší úrovně inflace v průběhu roku 2017," dodává.

Ekonomka Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance počítá pro letošní rok s průměrnou meziroční inflací kolem 0,7 procenta, za rok 2017 by se měl průměr dostat na 1,6 procenta.

Analytik skupiny Citfin Jiří Šimek očekává, že ke dvěma procentům by se inflace mohla dostat ještě před polovinou příštího roku a ČNB tak nebude mít problém opustit svůj "kurzový závazek", tedy režim měnových intervencí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 1 hodinou

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 1 hodinou

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 1 hodinou

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

Další zprávy