Řemeslník si dnes řekne o čtvrtinu vyšší cenu, než před dvěma lety, ukázala studie

ČTK ČTK
29. 1. 2019 11:30
Za řemeslné práce Češi zaplatí v průměru o 27 procent více než v roce 2016. Ceny rostou hlavně kvůli zdražování řemeslné práce, která je způsobená zejména nedostatkem pracovní síly na trhu. Největší zájem je o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. Vyplývá to z dat internetového portálu Nejřemeslníci.cz, která je zveřejnil na tiskové konferenci.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

"Nárůst cen je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu. Druhým důvodem je to, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě ochotni do zakázek více investovat," uvedl výkonný ředitel portálu Martin Ekrt. Lidé dnes podle něj plánují zakázky ve větším rozsahu, nešetří na použitém materiálu ani práci řemeslníků.

Během posledních dvou let podle portálu nejvíce vzrostly ceny za zednické práce, téměř o polovinu na 50 tisíc korun za zakázku. U obkladačů se cena zakázek zvýšila o 37 procent, u malířů o pětinu.

Z jednotlivých řemesel byla loni největší poptávka po zednících, na které připadalo 27 procent. Následovali elektrikáři (18 procent), truhláři (13 procent), instalatéři (12 procent), pokrývači a klempíři (devět procent) a malíři (sedm procent).

V posledních dvou letech nejvíce vzrostla poptávka po zednických pracích, o 52 procent. Poptávka po stavebních firmách stoupla o třetinu, zájem o malířské práce se zvýšil o čtvrtinu, o instalatéry o pětinu.

Přestože podle údajů portálu Nejřemeslníci.cz poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. "Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali, nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů," dodal Ekrt.

Nejvíce poptávané profese v roce 2018:

Profese Podíl
Zedník 27 %
Elektrikář 18 %
Truhlář 13 %
Instalatér 12 %
Pokrývač a klempíř 9 %
Malíř 7 %
Obkladač 5 %
Zámečník 4 %
Natěrač a lakýrník 4 %
Kominík 2 %

Zdroj: Nejřemeslníci.cz

Portál Nejřemeslníci funguje deset let. Loni odbavil 89 tisíc  zakázek za šest miliard korun. Majitelem portálu je od loňského roku výrobce stavebních materiálů Saint-Gobain.

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy