Ceny realit v 1. čtvrtletí vzrostly nejvíce za posledních 10 let, ukazuje HB Index

ČTK ČTK
18. 5. 2021 14:54
Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostly nejvíce za posledních deset let. Nejvíce u pozemků, o 5,2 procentního bodu. Pozemky zdražily nejvíce také v meziročním srovnání, o 15,8 procentního bodu. Od roku 2010 jsou jejich ceny téměř dvojnásobné. Vyplývá to z HB Indexu Hypoteční banky, jehož výsledky zveřejnila na webových stránkách.
Foto: Matej Slávik

Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010.

Ceny pozemků meziročně vzrostly o 15,8 procentního bodu na 194,8 bodu. "Za růstem cen stojí dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, kterou brzdí zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí. Náklady na zasíťování navíc rostou. Spolu se zdražováním pozemků roste zájem o ty ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst," uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.

Ceny bytů meziročně stouply o 13,4 procentního bodu na 177,4 bodu. Mezičtvrtletně vzrostly o 3,8 bodu. Byty zdražily ve všech krajích, nejvíce v Moravskoslezském, Karlovarském a Jihomoravském, nejméně v Praze. "Tahounem růstu cen jsou nízké sazby úvěrů na bydlení a vyšší podíl investičních nákupů. Developeři zdražují v průběhu jednotlivých etap i vícekrát. Co se týče kategorií, nejvyšší růst cen byl opět u bytů o dispozicích 3+1 a 3+kk," doplnil Němeček.

Rodinné domy meziročně zdražily o 10,4 procentního bodu na 159,2 bodu. Mezičtvrtletně jejich ceny vzrostly o 3,2 procentního bodu. Podle Němečka je zájem jak o nemovitosti v dobrém technickém stavu, tak o ty před rekonstrukcí.

"Trvá i poptávka po rodinných domech ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst, ke kterým se vážou nižší ceny. Mimo nemovitostí k bydlení navíc pokračuje i vysoký zájem o objekty pro individuální rekreaci. Kromě vysoké poptávky za zdražováním rodinných domů stojí i mírně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů," dodal Němeček. Nejvíce se podle něj staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Developeři zde nabízejí převážně řadové rodinné domy.

Rostoucím cenám nahrává podle výrobce pórobetonových výrobků Ytong společnosti Xella i pomalá bytová výstavba. Celková hodnota nově dostavěných bytů by se letos měla podle firmy pohybovat kolem 170 miliard korun, což stejně jako loni a o zhruba deset miliard méně než v roce 2019.

"Minimálně v následujících třech letech se tak bytová výstavba nevrátí na úroveň posledního předcovidového roku. Pandemie se na stavebním trhu projeví až se zpožděním. Letos sice zaznamenáváme rekordní prodeje hypoték, ty ale míří především na projekty rozpracované ještě před startem covidu. Nová výstavba stagnuje a zřejmě zůstane na současných úrovních i v následujících třech letech," uvedl generální ředitel Xella pro Českou republiku a Slovensko Peter Markovič.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

 

Právě se děje

Další zprávy