Prudký růst cen bydlení v Česku zachytil i Eurostat. Po Maďarsku zdražuje nejrychleji

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 10. 7. 2019 16:56
Podle aktuálních údajů z Eurostatu v Česku v prvním čtvrtletí meziročně zdražily nemovitosti o 9,4 procenta. Vyšší růst zaznamenalo jenom Maďarsko, kde zdražení dosáhlo 11,3 procenta.
Pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení v Česku dostupné. Ceny nemovitostí podle Eurostatu klesají pouze v Itálii.
Pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení v Česku dostupné. Ceny nemovitostí podle Eurostatu klesají pouze v Itálii. | Foto: Economia

Na třetím místě pomyslného žebříčku skončilo Portugalsko s 9,2 procenta. Naopak v Itálii, v jediné zemi, kde ceny klesaly, podle Eurostatu nemovitosti zlevnily o osm desetin procenta. Průměr pro celou Evropskou unii je čtyřprocentní růst.

"Rychle rostoucí ceny nemovitostí v Česku představují stále tíživější nejen ekonomický, ale i sociální problém. Například pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení dostupné, což se může projevit třeba i trvaleji nižší mírou porodnosti, a tedy i rychlejším postupem procesu populačního stárnutí s nepříznivým dopadem do systému veřejné zdravotní péče a systému důchodového," vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Oproti poslednímu kvartálu loňského roku rostly v prvních třech měsících ceny bydlení v Česku o 1,7 procenta. V Maďarsku to bylo 3,7 procenta a v Portugalsku 3,6 procenta. Naopak na Maltě v porovnání s posledním kvartálem roku 2018 ceny klesly o 4,2 procenta. Levněji než na konci loňského roku šlo koupit nemovitost také ve Velké Británii (o 1,3 procenta), Irsku (jedno procento), či Německu (0,3 procenta).

"Hlavním důvodem rychlého růstu cen nemovitostí v Česku je nepružná legislativa, zejména dlouhá povolovací řízení ve stavebnictví, která brání nabídkové straně, například developerům, pružně reagovat na zvýšenou poptávku. Ta je nyní v Česku zvýšená z důvodu silného růstu reálných mezd a vysoce příznivé situace na trhu práce a obecně díky prosperitě české ekonomiky," dodává Kovanda.

Země Změna
Maďarsko 11,3 procenta
Česko 9,4 procenta
Portugalsko 9,2 procenta
Slovinsko 8,4 procenta
Nizozemsko 8,2 procenta
Polsko 8,1 procenta
Chorvatsko 7,4 procenta
Bulharsko 7,3 procenta
Lotyšsko 7,1 procenta
Lucembursko 6,9 procenta
Španělsko 6,9 procenta
Litva 6,8 procenta
Malta 6,5 procenta
Estonsko 5,9 procenta
Slovensko 5,7 procenta
Německo 5,0 procenta
Irsko 4,4 procenta
Kypr 4,3 procenta
Rakousko 4,2 procenta
Belgie 3,6 procenta
Rumunsko 3,3 procenta
Francie 2,9 procenta
Dánsko 1,9 procenta
Švédsko 1,5 procenta
Velká Británie 1,5 procenta
Finsko 0,7 procenta
Itálie -0,8 procenta
Řecko údaje nejsou k dispozici

S ním souhlasí i odborník na finanční trhy z ČSOB Petr Dufek. "Pokud se nepřikloníme ke scénáři nějaké prudké přicházející recese, tak lze předpokládat, že se růst cen nemovitostí hned tak nezastaví. Mohl by být nicméně přece jen pomalejší než doposud, avšak v tuto chvíli je velmi těžké odhadovat, jak moc atraktivní bude český trh pro zahraniční investory i nadále," odhaduje.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy