Prudký růst cen bydlení v Česku zachytil i Eurostat. Po Maďarsku zdražuje nejrychleji

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 10. 7. 2019 16:56
Podle aktuálních údajů z Eurostatu v Česku v prvním čtvrtletí meziročně zdražily nemovitosti o 9,4 procenta. Vyšší růst zaznamenalo jenom Maďarsko, kde zdražení dosáhlo 11,3 procenta.
Pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení v Česku dostupné. Ceny nemovitostí podle Eurostatu klesají pouze v Itálii.
Pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení v Česku dostupné. Ceny nemovitostí podle Eurostatu klesají pouze v Itálii. | Foto: Economia

Na třetím místě pomyslného žebříčku skončilo Portugalsko s 9,2 procenta. Naopak v Itálii, v jediné zemi, kde ceny klesaly, podle Eurostatu nemovitosti zlevnily o osm desetin procenta. Průměr pro celou Evropskou unii je čtyřprocentní růst.

"Rychle rostoucí ceny nemovitostí v Česku představují stále tíživější nejen ekonomický, ale i sociální problém. Například pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení dostupné, což se může projevit třeba i trvaleji nižší mírou porodnosti, a tedy i rychlejším postupem procesu populačního stárnutí s nepříznivým dopadem do systému veřejné zdravotní péče a systému důchodového," vysvětluje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Oproti poslednímu kvartálu loňského roku rostly v prvních třech měsících ceny bydlení v Česku o 1,7 procenta. V Maďarsku to bylo 3,7 procenta a v Portugalsku 3,6 procenta. Naopak na Maltě v porovnání s posledním kvartálem roku 2018 ceny klesly o 4,2 procenta. Levněji než na konci loňského roku šlo koupit nemovitost také ve Velké Británii (o 1,3 procenta), Irsku (jedno procento), či Německu (0,3 procenta).

"Hlavním důvodem rychlého růstu cen nemovitostí v Česku je nepružná legislativa, zejména dlouhá povolovací řízení ve stavebnictví, která brání nabídkové straně, například developerům, pružně reagovat na zvýšenou poptávku. Ta je nyní v Česku zvýšená z důvodu silného růstu reálných mezd a vysoce příznivé situace na trhu práce a obecně díky prosperitě české ekonomiky," dodává Kovanda.

Země Změna
Maďarsko 11,3 procenta
Česko 9,4 procenta
Portugalsko 9,2 procenta
Slovinsko 8,4 procenta
Nizozemsko 8,2 procenta
Polsko 8,1 procenta
Chorvatsko 7,4 procenta
Bulharsko 7,3 procenta
Lotyšsko 7,1 procenta
Lucembursko 6,9 procenta
Španělsko 6,9 procenta
Litva 6,8 procenta
Malta 6,5 procenta
Estonsko 5,9 procenta
Slovensko 5,7 procenta
Německo 5,0 procenta
Irsko 4,4 procenta
Kypr 4,3 procenta
Rakousko 4,2 procenta
Belgie 3,6 procenta
Rumunsko 3,3 procenta
Francie 2,9 procenta
Dánsko 1,9 procenta
Švédsko 1,5 procenta
Velká Británie 1,5 procenta
Finsko 0,7 procenta
Itálie -0,8 procenta
Řecko údaje nejsou k dispozici

S ním souhlasí i odborník na finanční trhy z ČSOB Petr Dufek. "Pokud se nepřikloníme ke scénáři nějaké prudké přicházející recese, tak lze předpokládat, že se růst cen nemovitostí hned tak nezastaví. Mohl by být nicméně přece jen pomalejší než doposud, avšak v tuto chvíli je velmi těžké odhadovat, jak moc atraktivní bude český trh pro zahraniční investory i nadále," odhaduje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy