Kellner prodal telekomunikační budovu na Žižkově. Central Group místo ní byty zatím nepostaví

ČTK Adam Váchal ČTK, Adam Váchal
Aktualizováno 9. 3. 2017 15:05
Administrativní budova a celý technologický komplex v Olšanské ulici na Žižkově bude patřit společnosti Central Group. Firma komplex koupila od České telekomunikační infrastruktury (CETIN). CETIN, jejímž vlastníkem je PPF, již loni v dubnu oznámil, že mu budova technologicky ani ekonomicky nevyhovuje a zhruba do roka si chce najít jiné sídlo.
Ústřední telekomunikační budova mění majitele.
Ústřední telekomunikační budova mění majitele. | Foto: Wikimedia

Praha - Telekomunikační firma Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) dnes podepsala dohodu s Central Group o prodeji svého sídla v Olšanské ulici na pražském Žižkově. Central Group získala administrativní budovu i technologický komplex včetně vysílací věže, která je od 80. let jednou z dominant Prahy 3. Transakci agentuře ČTK potvrdila mluvčí Central Group Marcela Fialková. Cenu neuvedla, ale dříve se v médiích objevila orientační částka 800 milionů korun.

CETIN, jejímž vlastníkem je PPF, již loni v dubnu oznámila, že jí budova technologicky ani ekonomicky nevyhovuje a zhruba do roka si chce najít jiné sídlo. Budovy majitel telekomunikačních sítí a datových center získal při oddělení od operátora O2 před dvěma lety. Mluvčí CETIN Tereza Gáliková transakci nechtěla komentovat.

Central Group v Olšanské ulici, hned vedle sídla CETIN, nedávno dostavěla velký bytový komplex, zároveň vlastní pozemky v severní části bývalého nákladového nádraží, kde by měla vzniknout nová obytná čtvrť.

Jak Central Group s budovou do budoucna naloží, zatím není jasné. "V současnosti zvažujeme všechny možné varianty," řekla mluvčí společnosti Marcela Fialková. V médiích se již v minulosti spekulovalo o možné demolici budovy, tu však společnost zatím nepotvrdila. Budova by podle Fialkové neměla následujících sedm let projít výraznější změnou.

Central Group se v současnosti zaměřuje především na rezidenční výstavbu. Stávající územní plán však bytový projekt na místě bývalé nejvyšší budovy v Praze neumožňuje. Kdyby tak developer na místě chtěl prosadit rezidenční projekt, musel by nejdříve zažádat o změnu plánu.

Takzvaná ústřední telekomunikační budova se 78 metrů vysokou věží se širokým ochozem byla dokončena v roce 1980 a vyšla na 1,5 miliardy tehdejších československých korun. V době otevření to byla co do objemu obestavěného prostoru největší budova v Praze. Vedle kanceláří jsou v ní klíčové technologie pro provoz sítě pevných linek a mobilních sítí včetně dohledových center, ústředen a dalších pracovišť. Přesto je v současnosti zastaralý komplex z větší části nevyužitý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy