Cena benzinu i nafty v Česku klesla pod 35 korun za litr

ČTK ČTK
4. 12. 2014 10:48
Pohonné hmoty zůstávají nejdražší v Praze, nejlevnější jsou v Pardubickém kraji.
Nafta, diesel. Ilustrační foto
Nafta, diesel. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Průměrné ceny pohonných hmot v České republice znovu klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 během minulého týdne zlevnil o 36 haléřů na průměrných 34,91 koruny za litr. Naftu motoristé natankují za 34,67 koruny za litr, což je o 34 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Benzin a nafta zůstávají dál nejdražší v Praze. Litr Naturalu stojí v hlavním městě průměrně 36,38 koruny za litr, nafta 36,19 koruny za litr. V žádném jiném regionu Česka průměrné ceny pohonných hmot šestatřicetikorunovou hranici nepřesahují.

Nejlevněji natankují řidiči v Pardubickém kraji. Natural 95 nabízejí tamní čerpací stanice průměrně za 34,07 koruny za litr, naftu za 33,89 koruny. Pod 35 korun se cena benzinu dostala ve většině krajů, výjimkou zůstávají kraje Jihomoravský, Olomoucký, Středočeský a Vysočina.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy