Čechy nepřešla chuť k nákupům ani v květnu, zboží na internetu je láká stále více

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 8. 7. 2016 9:44
Tržby v maloobchodě bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 procenta. Vyšší byl prodej zejména nepotravinářského zboží a pokračoval dlouhodobý růst prodejů prostřednictvím internetu či zásilkové služby, oznámili statistici. Tržby internetových prodejců vzrostly o čtvrtinu. Jedním z tahounů maloobchodu zůstávají prodejci aut.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Tržby v maloobchodě bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 7,5 procenta z dubnových 4,9 procenta. Vyšší byl prodej zejména nepotravinářského zboží a pokračoval dlouhodobý růst prodejů prostřednictvím internetu či zásilkové služby. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně zvýšily o čtyři procenta. "Meziroční růst tržeb bez očištění byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní, kterých bylo v květnu 2016 o tři více než ve stejném měsíci 2015," uvedl ČSÚ.

"Češi utrácejí jak za potraviny, tak za nepotravinářské zboží. Razantně rostou tržby internetových prodejců, tentokrát o 25 procent. Je vidět, že internet stále nabízí nové růstové možnosti," říká Pavel Kulhavý ze společnosti PwC Audit. Aktuálně podle něj Češi objevují prodej potravin online.

Zvýšení tržeb ale zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Nejrychlejší růst vykazovaly obchody se zbožím pro domácnost, kterým tržby vzrostly o více než devět procent. O 7,6 procenta vzrostly tržby prodejnám farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Více lidé utráceli také za počítače a komunikační zařízení, oděvy a obuv či výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. Tržby za potraviny se zvýšily v nespecializovaných prodejnách o 4,7 procenta a ve specializovaných o 4,1 procenta.

Auta stále táhnou

Jedním z tahounů maloobchodu zůstávají prodejci aut. "Raketový růst registrací v červnu, který včera zveřejnil Svaz dovozců, naznačují, že i výsledek prodejců za první pololetí bude velmi příznivý," dodává Kulhavý.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 19,1 procenta. Tržby ze samotného prodeje motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly skoro o pětinu a za opravy motorových vozidel o 16,2 procenta.  

Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 11,2 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 procenta a potravin o 4,6 procenta.

Situace spotřebitelů by podle expertů měla zůstat velmi dobrá i v nadcházejících měsících. "I když ekonomický růst zpomalí, tak nezaměstnanost zůstane poblíž rekordně nízkých hodnot a tlak na zvyšování mezd přetrvá," odhaduje ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy