Česká televize spouští vysílání v nové síti. Část diváků už nenaladí Déčko a Art

ČTK ČTK
29. 3. 2018 13:04
Diváci, kterým program ČT :D/Art z nabídky zmizel, mohou zkusit přeladit na jiný vysílač pro regionální sítě, pořídit si přijímač pro DVB-T2 nebo přejít na satelitní nebo kabelové vysílání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Česká televize

Praha - Česká televize dnes zahájila digitální pozemní vysílání v novém standardu DVB-T2, který postupně nahradí stávající DVB-T. Vysílací síť České televize pokrývá 98,7 procenta populace a nabízí poprvé všech šest kanálů ČT v HD kvalitě.

Poprvé jsou tak ve vysokém rozlišení v pozemním vysílání i programy ČT 24, ČT Déčko a ČT Art. Síť zároveň vysílá osm rozhlasových stanic Českého rozhlasu - Radiožurnál, Dvojku, Vltavu, Plus, Wave, D-dur, Junior a Jazz. Zvýšením počtu vysílačů v květnu z 22 na 26 pokrytí vzroste na 99,6 procenta populace.

Zároveň se spuštěním přechodové sítě vypadl kanál ČT :D/Art z komerčního multiplexu 3, kde jej nahradil nový program Prima Krimi. Diváci, kterým program z nabídky zmizel, mohou zkusit přeladit na jiný vysílač pro regionální sítě, pořídit si přijímač pro DVB-T2 nebo přejít na satelitní nebo kabelové vysílání.

V květnu se Déčko do celoplošného vysílání DVB-T vrátí, když nahradí v Multiplexu 1 program ČT Sport. Od konce května tak bude program ČT Sport dostupný v zemském vysílání pouze ve vysokém rozlišení v přechodovém multiplexu ČT ve standardu DVB-T2 a v regionálních DVB-T sítích.

Přechodové sítě slouží k tomu, aby se mohli na nový standard plynule připravit vysílatelé i diváci. DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T umožňuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí. Přechod na DVB-T2 by měl být dokončený na začátku roku 2021.

Přechod na DVB-T2 se musí uskutečnit kvůli závazku státu uvolnit vysílací televizní pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Vedle veřejnoprávního přechodového multiplexu již běží přechodová síť Českých Radiokomunikací, která pokrývá 98 procent populace a nabízí 18 komerčních kanálů, a také síť společnosti Digital Broadcasting.

Pozemní digitální vysílání v současnosti využívá kolem 60 procent domácností. Televizní přijímač nebo set top box pro DVB-T2 nyní vlastní zhruba pětina domácností. V současnosti je na trhu 1500 certifikovaných televizí a set top boxů, které DVB-T2 podporují.

 

Právě se děje

Další zprávy