Byznys a povodně: Jak pomáhaly české firmy?

Klára Šplíchalová
11. 10. 2010 13:20
Do nejhůře postižených míst vyrazily desítky dobrovolníků, došlo i na autobusy
Heřmanice, dva týdny po velké vodě.
Heřmanice, dva týdny po velké vodě. | Foto: Martina Machová

Česko - Ničivé povodně, které přišly v létě rychle a poměrně nečekaně, vzbudily mezi českou veřejností velkou vlnu solidarity. Stranou nestály ani firmy, a to jak svou finanční pomocí, tak i jejich zaměstnanci se v rámci firemního dobrovolnictví zapojili do odstraňování následků přírodní katastrofy.

Ptali jsme se proto členských firem platformy Byznys pro společnost, jak konkrétně se angažovaly.

Stovka dobrovolníků v Heřmanicích

Nějakou formou se do odstraňování povodňových škod nebo do zmírňování následků působení přírodních živlů zapojila většina členských firem, sdružených v rámci platformy Byznys pro společnost.

K hlavním nástrojům pomoci postiženým lidem patřily zaměstnanecké sbírky, často "znásobené" firmou (kolik vybrali zaměstnanci, přesně tolik dala i firma).

Firmy poskytovaly i věcnou pomoc nebo podporu zvýhodněním svých služeb těm, kteří to v dané chvíli opravdu potřebovali. Snad nejvíce ale byly využívány firemní dobrovolnické programy, díky kterým se zaměstnanci firem přímo účastnili odstraňování škod.

Na největší dobrovolnickou akci v Heřmanicích na Frýdlantsku přijelo 17. srpna přes portál www.zapojimse.cz 105 firemních dobrovolníků.

Do postižené obce, v níž dobrovolníci pomáhali na doporučení krizového štábu, jelo 15 aut a dokonce 2 autobusy (zadarmo je poskytl Dopravní podnik města Liberce).

Dobrovolníci chodili dům od domu a pomáhali, s čím bylo zrovna třeba. Přímo v terénu koordinovali pomoc členové neziskových organizací Čmelák a ADRA.

"Na základě letošních zkušeností jsme připravili speciální program s názvem Akutní pomoc," říká Jan Vosátka z platformy Byznys pro společnost. "Díky němu budou firmy moci v podobných situacích velice rychle reagovat a mimo jiné vyslat svoje dobrovolníky tam, kde je to nejvíce zapotřebí."

Anketa: Proč a jak jste pomohli?

"Jsem moc ráda, že naše společnost pomohla lidem postiženým povodněmi. Rychlost a okamžitá reakce na vzniklou situaci byla velice důležitá. Děkuji všem zaměstnancům naší společnosti, kteří se zapojili do sbírky i přímé pomoci v místě katastrofy a také top managementu, který celou akci na pomoc lidem postiženým povodněmi podpořil," říká Veronika Řečníková, CSR manažerka společnosti Telefónica O2.

"Jsem přesvědčen," říká Jiří Kavan, vedoucí útvaru vztahů k veřejnosti společnosti Metrostav, "že se nám povedlo účinně spojit finanční a materiální pomoc. Při zapůjčení různých druhů techniky účinně spolupracovalo pět našich specializovaných divizí."

Zoufalství: Voda je spláchla v létě, na začátku října se vrátila znovu

"Již tradičně pořádáme v ČSOB pro naše zaměstnance Dobrovolnický den, kdy si mohou vyzkoušet práci v neziskových organizacích," uvádí Pavlína Folovská z ČSOB. "Aktuálně bylo potřeba pomoci lidem ze zatopených oblastí. Proto jsme hned zareagovali a zaměstnancům nabídli možnost aktivně se podílet na odstraňování následků povodní. Jejich pomoc v následujících dnech byla velmi důležitá. Přišla právě v době, kdy byli mnozí místní obyvatelé již každodenní prací a záchranou svého majetku vyčerpaní. Práce všech dobrovolníků si velmi vážíme."

"Považujeme za správné, že situace není firmě lhostejná, že firma k podobné živelné katastrofě zaujme stanovisko. Současně však voláme po koncepčním řešení situace, jako jsou aktivity z oblasti vodohospodářsví, polního hospodářství a případná další opatření," říká Radka Kaslová z České spořitelny.

"Z pozice pojišťovny jsme se soustředili především na jednotlivce, kteří předcházejí případným škodám a pojišťují se. Důležitá byla rychlost při vyřizování pojistných událostí a zajištění expresní výplaty pojistné částky. Finanční dar jsme poskytli Libereckému kraji, s nímž dlouhodobě spolupracujeme a který je u naší pojišťovny pojištěn. Umožnili jsme navíc našim zaměstnancům pomáhat v rámci firemního dobrovolnictví," říká Lenka Břeská, CSR manažerka společnosti Kooperativa.

Fotogalerie: Letní řádění vody očima obyvatel - čtenářů Aktuálně.cz

"Jsme rádi, že ač v letošním roce je to již několikátá živelná pohroma, se kterou se potýkáme," říká Jitka Chocová ze společnosti T-Mobile. "Vzájemná solidarita neupadá a naši zaměstnanci mají aktivní zájem pomáhat tam, kde je zapotřebí."

"Právě lidé z ostravského Oblastního spolku Českého červeného kříže nás o rozsahu povodní informovali ještě dříve, než dorazily zprávy z médií. Dobrovolní záchranáři pomáhali lidem v nejpostiženějších oblastech na Karvinsku a Bohumínsku. Díky naší podpoře bylo možné nakoupit nejpotřebnější věci, například obvazy, dezinfekční prostředky nebo pohonné hmoty," upřesnila ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

"Hledali jsme všechny cesty jak pomoci, především v době kalamity všem co nejdříve připojit elektřinu v místech, kde to bylo možné," říká Simona Kaňoková z útvaru public relations společnosti ČEZ. "Dále jsme nabídli všem našim zákazníkům zdarma pomoc v podobě kontroly elektroinstalace, popřípadě revize. Naši zaměstnanci pomohli hlavně v oblasti firemního dobrovolnictví, více než 70 zaměstnanců Skupiny ČEZ pomáhalo v rámci dobrovolnického dne přímo v postižených místech (v Chrastavě, Frýdlantu i Raspenavě) s odklízením následků povodně."

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR Fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy