Byty prudce zdražují, ukazuje cenová mapa. Nejvíce vyskočily ceny v Plzni

Martina Marečková
15. 9. 2016 9:39
Od dubna do června letošního roku vzrostly ceny bytů ve většině krajských měst. Už více než 60 tisíc za metr čtvereční rozlohy bytu se platí v Praze. Nejvíce, o 14,4 procenta, zdražily byty v Plzni. V Olomouci a Pardubicích se s byty obchoduje mnohem více než v podstatně větší Ostravě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Best of Realty

Praha – Ceny bytů v krajských městech včetně Prahy vzrostly ve druhém čtvrtletí o 6,1 procenta v porovnání s letošním lednem až březnem. Meziročně stouply o 11,1 procenta. Ukazují to data z projektu CenovaMapa.org, který vychází ze skutečných prodejních cen přímo podle kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Největší růst – o 14,4 procenta oproti předchozímu čtvrtletí – zaznamenala Plzeň, kde se průměrná prodejní cena bytu vyšplhala na 33 800 korun za metr čtvereční.

V Praze zdražily byty o 4,6 procenta na průměrných 60 300 korun za metr čtvereční. Naopak nejlevnější z krajských měst zůstává Ústí nad Labem s cenou 11 400 korun za metr čtvereční.

„Podle objemu kupních cen uskutečněných prodejů v krajských městech opět vede Praha s podílem 64 procent a objemem prodejů 12,6 miliard korun,“ říká Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte. Ta je odborným poradcem portálu CenovaMapa.org.

Ve čtyřech krajských městech ceny bytů klesly. Nejvíce (o 3,5 procenta) v Jihlavě, dále také v Liberci, Zlíně a Českých Budějovicích.

Mezi jednotlivými krajskými městy jsou velké rozdíly nejen v cenách. Například v Olomouci se s byty obchoduje mnohem více než v početnější Ostravě, jež je třetím nejlidnatějším městem Česka.

Více než desetiprocentní růst cen bytů v Karlových Varech jde na vrub obecně nízkým cenám v tomto městě a malým objemem prodejů.

Průměrné ceny se liší podle lokality a typu staveb – paneláky jsou levnější než novostavby a cihlové domy. Například v Praze se byt v novostavbě ve druhém čtvrtletí prodával průměrně za 65 100 korun za metr čtvereční, zatímco v panelovém domě za 49 tisíc korun za metr čtvereční.

V poslední době sílí hlasy, že na růst cen bytů má vliv vedle poptávky a výhodných hypoték také pomalé povolování staveb. Výsledkem je, že se nabídka nových bytů v pražských developerských projektech razantně snižuje.

„Pokud je v Praze nedostatek nových bytů a jejich cena roste, vezou se s tímto trendem i ceny starých bytů, včetně bytů v panelových domech,“ říká Milan Roček, spoluzakladatel portálu CenovaMapa.org.

S novými byty se v Praze obchoduje mnohem více než ve zbytku republiky – ve druhém čtvrtletí se jich prodalo téměř 1300, zatímco bytů v cihlových domech 881 a v panelových domech 790.

Celkem se mezi dubnem a červnem letošního roku prodalo v Praze a krajských městech více než 6400 bytů za 19,6 miliardy korun. Oproti průměru roku 2014 se prodejní ceny bytů zvýšily o 17,5 procenta.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 37 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy