Zrcadla interiér ozvláštní, zvětší a třeba i vyhřejí

Andrea Berniová
10. 1. 2014 13:00
Velká zrcadla zase opticky zvětší místnost, můžou mít i netradiční tvary
Zrcadla mohou mít zajímavé rámy stejně jako fotografie
Zrcadla mohou mít zajímavé rámy stejně jako fotografie | Foto: Reuters

Zrcadla v interiéru mohou mít hned několik funkcí. Zdaleka nejde jen o pozorování a kontrolu vlastního odrazu, zrcadla mohou také opticky zvětšit interiér. A při tom platí: čím větší zrcadlo, tím lépe.

Často se velká zrcadla umisťují také na posuvné dveře vestavěných skříní.

V interiéru může zrcadlo plnit dekorační funkci. V tom případě se většinou nejedná o obyčejná zrcadla obdélníkových či čtvercových tvarů, ale o zajímavě tvarované modely s různými ozdobnými prvky.

Zrcadlo si zarámujte

Nejen fotografie, ale právě i zrcadla mohou mít zajímavý rám, třeba dřevěný či kovový. Další možností jsou zrcadla se zaoblenými či jinak netypickými okraji. Běžné je i spojení několika malých zrcadel do různých tvarů.

Zajímavě řešen může být i povrch zrcadla. Na jeho okrajích bývají vyobrazeny různé ornamenty či geometrické tvary.

Možností jsou i frézovaná zrcadla, která mohou mít několik otvorů zvolených tvarů (třeba květin). Také okraje zrcadel se dají vytvarovat do velmi členitých obrazců. Existují firmy, které obyčejné zrcadlo vyfrézují na míru přesně podle přání zákazníka. Tvar zrcadla je tedy čistě na nás.

Topná zrcadla vás zahřejí

Praktickou funkci plní topná zrcadla, která nahrazují nevzhledný radiátor. Fungují podobně jako topné obrazy. Jde o topný panel, který šíří infračervené záření. Výhodou je, že vzduch není nepříjemně přehřátý, přitom je ale lidské tělo zahříváno.

Infračervené panely, například v podobě zrcadel, se hodí do malých místností, kde by radiátor zbytečně zabíral místo.

Topná zrcadla se zapojují do elektrické sítě. Při vytápění radiátory, které zahřívají vzduch, dochází k víření prachu, což nevytváří dobré podmínky pro alergiky. To u topných zrcadel nehrozí.

Panel se dá regulovat pomocí vypínače anebo termostatu, s nímž může být propojeno několik zrcadel.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy