Živý plot vypadá přirozeně a nenarušuje ráz zahrady

Andrea Berniová
25. 7. 2012 6:00
Víte, že živý plot se nemusí vždy skládat ze stromečků nasázených blízko u sebe?

Plot plní různé funkce. Především ohraničuje pozemek a chrání ho proti nevítaným návštěvníkům. Někdy je důležitá jeho estetická funkce. Ploty tak někdy vypadají skoro jako umělecká díla.

Pokud je plot neprůhledný, může být jeho hlavní funkcí uchránit pozemek, dům a jeho obyvatele před pohledy okolí. Tomuto účelu slouží také tak zvaný živý plot.

Jde o jednolitý útvar vytvořený z rostlin, které svými listy či větvemi pozemek skryjí. Živý plot v podobě stromků nasázených blízko u sebe se často objevuje zároveň s průhledným plotem.

Zastřihávání se nevyhnete

O živý plot je ale potřeba se starat častěji než o ten klasický, z kovu či dřeva. Stromky tvořící živý plot je potřeba zastřihávat, aby nevypadaly nevzhledně.

Pokud chcete plot z listnatých stromků, počítejte ale s tím, že na podzim a v zimě, až listí opadá, přes něj bude na vaši zahradu vidět.

Plot z popínavých rostlin?

Možná ale živý plot nechcete proto, aby si vaši zahradu nikdo neprohlížel, jen máte rádi rostliny a jsou vám milejší než zděný, dřevěný či kovový plot, který by ve vaší zahradě nevypadal dobře. Živý plot totiž vypadá přirozeně a výborně do zahrady zapadá.

Rostliny mohou být s pevným plotem doslova srostlé a vytvářet tak dobře vypadající, přírodní bariéru mezi vámi a okolím. Stačí nechat umístit na hranice pozemku sloupky, které budou spojeny kovovou síťkou. K ní se pak nasází popínavé rostliny. Ty mřížku pomalu zaplní svými výhonky, až bude zcela neprůhledná.

Popínavé rostliny navíc zaberou na zahradě méně místa než jednotlivé stromečky vysázené po celém vnitřním obvodu pevného plotu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy