Zbavte se odolného plevele, pomohou herbicidy

Andrea Berniová
30. 7. 2013 11:00
Jednotlivé rostlinky můžete postupně vytrhávat, anebo použít jeden z několika typů herbicidů
Zatočte s plevelem.
Zatočte s plevelem. | Foto: Isifa/Thinkstock

Plevel, to je nevítaný návštěvník zahrady, záhonů i trávníku. Rostlinky se rychle šíří a bývají velmi odolné. Proti plevelu je potřeba zasáhnout co nejdřív - než vykvete a vysemení. Jak se ho tedy zbavit?

Jedním ze způsobů je vytrhávání jednotlivých rostlinek z hlíny. Musí se ale odstranit i s kořínky. Proto je lepší používat motyčku, anebo rycí vidle, které pomohou dostat se ke kořínkům. Několik malých záhonů se tímto způsobem dá odplevelit. Horší je to s většími plochami, s plevelem rostoucím mezi stébly trávy, anebo prorůstajícím spárami venkovní dlažby.

Herbicidy plevel zničí

Efektivněji se dá proti plevelu zakročit pomocí herbicidů. Existuje několik typů těchto přípravků s různými účinky. Některé zničí rostlinu i s kořeny, jiné jen její nadzemní část. Existují také přípravky určené jen na jednoděložné či dvouděložné plevele.

Přípravek, který se označuje jako totální herbicid, dokáže spálit veškerou vegetaci. Hodí se proto například pro likvidaci plevele, který prorůstá spárami venkovní dlažby. Selektivní herbicidy jsou naopak vhodné pro aplikaci na trávník, protože zničí pouze plevel.

U herbicidů je vždy potřeba dodržet doporučené dávkování a také se striktně řídit návodem k použití. Aplikace herbicidu by měla proběhnout za bezvětří a v době, kdy nehrozí déšť.

Mezi plevele patří například pýr plazivý, rozrazil, svlačec, pcháč, ale i sedmikráska chudobka a smetánka lékařská, neboli pampeliška.

Růstu plevele na záhonech se dá předejít, a to když se pokryjí silnou vrstvou mulčovací kůry, kamínky či černou textilií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy