Mimořádná zpráva

Zateplete dům jinak! Zevnitř

Andrea Berniová
2. 11. 2012 12:58
Vnitřní zateplení se dá provádět za každého počasí. Navíc není nutné zasahovat do již hotové fasády
Vnitřní zateplení vás ochrání před zimou
Vnitřní zateplení vás ochrání před zimou | Foto: Stanislav Krejčí

Jste připraveni na zimu? Máte čím topit? Nechali jste si zkontrolovat plynový kotel? Dodávat do interiéru teplo je velmi důležité. Zásadní ale také je udržet ho tam. Pokud máte okna, která netěsní a propouštějí tak teplo ven a chlad dovnitř, uvažujte o jejich výměně. Těsnit musí i vchodové dveře. Teplo ale uniká i stěnami nebo střechou. Tam pomůže jedině zateplení. Připevňování izolačních materiálů na vnější části budov jste už určitě někdy viděli. Znáte ale vnitřní zateplení?

Co je to vnitřní zateplení?

Jeho funkce je stejná: zabránit únikům tepla z interiéru, tím snížit náklady na vytápění a pomáhat životnímu prostředí. Proč by ale někdo zateploval vnitřní stranu domu místo té vnější?

Vnitřní zateplení najde uplatnění hlavně u památkově chráněných objektů, kde je nepřípustné pozměnit fasádu. Oceníte ho ale, i když se vám původní fasáda vašeho domu či vily zkrátka líbí, ale přesto potřebujete zateplovat.

Vnitřní zateplení se hodí i tehdy, když chcete zateplit jen část domu. Vnější zateplení třeba jen jedné místnosti by asi vypadalo poněkud zvláštně.

Suchá omítka, anebo předsazené stěny?

Jak tedy vnitřní zateplení vypadá? Existuje několik jeho variant. Jedna z nich se nazývá suchá omítka. Na stěny se nalepí zateplovací desky ze sádrokartonu. Další možností jsou tak zvané předsazené stěny. Ty kromě toho, že zabrání úniku tepla, také mohou vytvořit prostor třeba pro vedení kabelů či potrubí, aniž by bylo nutné zasahovat do původních stěn. Předsazené stěny pomohou i tehdy, když původní zdi mají nerovný či nevzhledný povrch.

Výhody vnitřního zateplení jsou jasné: není nutné zasahovat do fasády, zateplování můžete provádět kdykoli během roku, nezávisle na počasí. Nevýhodou pak je, že obzvlášť při použití předsazených stěn se vnitřní prostor může znatelně zmenšit.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sněmovna schválila navýšení důchodů o 300 korun i příspěvek za každé vychované dítě

Sněmovna v pátek schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023. Novelu, jež by také zavedla možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Příspěvek za vychované dítě prosadila do vládní novely koaliční ČSSD. Jde také o dlouhodobou snahu lidovců, o jejichž konkurenční úpravě už dolní komora nehlasovala. O příspěvek se má zvyšovat zásluhová část penze, a valorizovala by se tedy podle inflace. Dodatečné rozpočtové výdaje předkladatelé odhadli na 18,4 miliardy korun v roce 2023, na 18,8 miliardy korun o rok později a na 19,4 miliardy korun v roce 2025. Předčasný důchod bez sankce pro záchranáře prosadili poslanci vládního hnutí ANO.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy