Zateplete dům jinak! Zevnitř

Andrea Berniová
2. 11. 2012 12:58
Vnitřní zateplení se dá provádět za každého počasí. Navíc není nutné zasahovat do již hotové fasády
Vnitřní zateplení vás ochrání před zimou
Vnitřní zateplení vás ochrání před zimou | Foto: Stanislav Krejčí

Jste připraveni na zimu? Máte čím topit? Nechali jste si zkontrolovat plynový kotel? Dodávat do interiéru teplo je velmi důležité. Zásadní ale také je udržet ho tam. Pokud máte okna, která netěsní a propouštějí tak teplo ven a chlad dovnitř, uvažujte o jejich výměně. Těsnit musí i vchodové dveře. Teplo ale uniká i stěnami nebo střechou. Tam pomůže jedině zateplení. Připevňování izolačních materiálů na vnější části budov jste už určitě někdy viděli. Znáte ale vnitřní zateplení?

Co je to vnitřní zateplení?

Jeho funkce je stejná: zabránit únikům tepla z interiéru, tím snížit náklady na vytápění a pomáhat životnímu prostředí. Proč by ale někdo zateploval vnitřní stranu domu místo té vnější?

Vnitřní zateplení najde uplatnění hlavně u památkově chráněných objektů, kde je nepřípustné pozměnit fasádu. Oceníte ho ale, i když se vám původní fasáda vašeho domu či vily zkrátka líbí, ale přesto potřebujete zateplovat.

Vnitřní zateplení se hodí i tehdy, když chcete zateplit jen část domu. Vnější zateplení třeba jen jedné místnosti by asi vypadalo poněkud zvláštně.

Suchá omítka, anebo předsazené stěny?

Jak tedy vnitřní zateplení vypadá? Existuje několik jeho variant. Jedna z nich se nazývá suchá omítka. Na stěny se nalepí zateplovací desky ze sádrokartonu. Další možností jsou tak zvané předsazené stěny. Ty kromě toho, že zabrání úniku tepla, také mohou vytvořit prostor třeba pro vedení kabelů či potrubí, aniž by bylo nutné zasahovat do původních stěn. Předsazené stěny pomohou i tehdy, když původní zdi mají nerovný či nevzhledný povrch.

Výhody vnitřního zateplení jsou jasné: není nutné zasahovat do fasády, zateplování můžete provádět kdykoli během roku, nezávisle na počasí. Nevýhodou pak je, že obzvlášť při použití předsazených stěn se vnitřní prostor může znatelně zmenšit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy