Výstava k historii a renesanci Lázní Kyselka

Výstava k historii a renesanci Lázní Kyselka
Gloriet nad pramenem 19.století  Romantické lázně v překrásném údolí řeky Ohře lákaly k výletům. První lázeňské stavby v první polovině 19. století nechal vybudovat hrabě Wilhelm von Neuberg.
Pohled na Kyselku 90.léta 19.století  V této době patřila již Mattoniho kyselka k nejznámějším minerálním vodám světa.
Velká kolonáda 19.století  Stavby v Kyselce především od padesátých let 19. století navrhovala řada slavných architektů - tehdejších hvězd celé rakousko-uherské monarchie. Heinrich von Mattoni se snažil získat významné talenty, díky čemuž se mu podařilo vystavět unikátní provozní a lázeňský komplex.
Lázeňský dům u Ottova pramene  Autorem kolonády u Ottova pramene byl podle pamětí hraběte Wilhelma von Neuberg  slavný bavorský architekt Bernhard Grueber, který se na našem území věnoval rovněž přestavbám hradů a zámků (Orlík, Sychrov, Blatná) a stojí za regotizací chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.
Foto: Archív GJF
Věra Tůmová
10. 1. 2013 17:00

Malebné lázeňské městečko v 19. století, období devastace ve druhé polovině 20. století i současná naděje na lepší budoucnost. Takto představuje kdysi proslulé Lázně Kyselka výstava v Galerii Jaroslava Fragnera v prostoru A-Lab. Snímky i další dokumenty z historie lázní jsou k vidění do 27. ledna.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy