Výstava k historii a renesanci Lázní Kyselka

Výstava k historii a renesanci Lázní Kyselka
Gloriet nad pramenem 19.století  Romantické lázně v překrásném údolí řeky Ohře lákaly k výletům. První lázeňské stavby v první polovině 19. století nechal vybudovat hrabě Wilhelm von Neuberg.
Pohled na Kyselku 90.léta 19.století  V této době patřila již Mattoniho kyselka k nejznámějším minerálním vodám světa.
Velká kolonáda 19.století  Stavby v Kyselce především od padesátých let 19. století navrhovala řada slavných architektů - tehdejších hvězd celé rakousko-uherské monarchie. Heinrich von Mattoni se snažil získat významné talenty, díky čemuž se mu podařilo vystavět unikátní provozní a lázeňský komplex.
Lázeňský dům u Ottova pramene  Autorem kolonády u Ottova pramene byl podle pamětí hraběte Wilhelma von Neuberg  slavný bavorský architekt Bernhard Grueber, který se na našem území věnoval rovněž přestavbám hradů a zámků (Orlík, Sychrov, Blatná) a stojí za regotizací chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.
Foto: Archív GJF
Věra Tůmová
10. 1. 2013 17:00

Malebné lázeňské městečko v 19. století, období devastace ve druhé polovině 20. století i současná naděje na lepší budoucnost. Takto představuje kdysi proslulé Lázně Kyselka výstava v Galerii Jaroslava Fragnera v prostoru A-Lab. Snímky i další dokumenty z historie lázní jsou k vidění do 27. ledna.

 

Právě se děje

před 35 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy