Teplý jarní nebo letní den, precizně upravená zahrada a v ní bazén, jehož krásně čistá a nezávadná voda září do dálky a láká ke koupání. To je sen asi většiny lidí. Víte ale, jaké podmínky by měla voda v bazénu splňovat a jak se o ni správně starat? Ke zcela základnímu posouzení kvality vody stačí, když se pozorně díváte.
Voda by rozhodně měla být čirá, čistá a na stěnách bazénu by se neměly objevovat žádné usazeniny. Teplota vody se u venkovních bazénů má pohybovat od 22 do 28 stupňů. Je třeba pravidelně zjišťovat pH vody - tedy zda není voda příliš kyselá nebo zásaditá. Ideálně by se pH mělo pohybovat okolo hodnoty 7, což je neutrální pH.
Dezinfekce je nezbytná
Určitě kupte speciální síťku - sběrač nečistot - a její pomocí odstraňujte to, co se objeví na hladině - hmyz, listy, trávu a podobně. Nezbytná je samozřejmě filtrace, která vodu zbaví toho, co síťkou vylovit nemůžete - částeček písku nebo hlíny. Aby filtrace byla efektivnější, můžete použít flokulant. Ten pomáhá dosáhnout optimálního účinku filtrace.
Důležitá je dezinfekce vody, která zlikviduje mikroorganismy a viry. Ta se většinou provádí prostředky s obsahem chloru. Můžete preventivně používat i prostředky, které zamezují nárůstu řas. Je také vhodné přemýšlet o použití tak zvaných vločkovacích přípravků. Ty zachytí nečistoty, se kterými si filtr neporadí.
UV záření a ozon pomohou od chloru
Vodu v bazénu můžete dezinfikovat i UV zářením a ozonem. Díky tomu se dá odstranit typický chlorový zápach. UV záření udržuje hodnotu chloru vázaného ve vodě na minimu. Ozonizace zvýší průzračnost vody. Při používání těchto metod lze snížit dávky chloru.