Víte, čím se řídit při zařizování dětského pokoje?

Andrea Berniová
4. 4. 2012 9:48
Dětský pokoj má svá specifika a měl by se přizpůsobit věku dítěte

U malých dětí je nejdůležitější bezpečnost, tedy žádné hrany, o které by se dítě mohlo uhodit, a nic, na co by mohlo snadno vlézt a následně spadnout. Také pozor na zásuvky, nakupte do nich raději chrániče. Okna by se neměla dát snadno otevřít, mohou mít například pojistku. Nebo zajistěte, aby se dítě k oknu nemělo jak dostat. Odstraňte z dosahu dítěte ostré předměty. Co se týče hraček, kupujte jen ty kvalitní. Hračky neznámého původu a koupené za pár korun jsou někdy nebezpečné - pokud se rozbijí, jejich malé části může dítě vdechnout.

Pokoj se dítěti musí přizpůsobit

Větší děti potřebují dost místa na hraní, ale i na učení. Dítě školou povinné musí mít hlavně kvalitní a dostatečně rozměrný stůl, zásuvky, kam se vejdou všechny pastelky, učebnice a další nezbytnosti, a také dostačující osvětlení u stolu. Při výběru barev a doplňků zkuste alespoň částečně vyhovět požadavkům dítěte - vybrat to, co se mu líbí.

V pokoji, který je podle vás zaručeně moderní, sladěný a vhodný, se totiž dítě nemusí cítit vždy dobře. Berte proto dítě s sebou alespoň na krátký nákup a zjišťujte, jaké barvy a typy doplňků se mu líbí. Způsob vybavení pokoje by se měl odvíjet i od zájmů dítěte. Je velmi aktivní? Pak se mu určitě bude líbit skluzavka z vyvýšené postele nebo houpací síť. Je spíše tiché a rádo si maluje? Proč mu tedy nepořídit dětský „malířský stojan" s vyměnitelnými papíry?

Co až vyroste?

Teenager má zase úplně jiné požadavky. Bude opět potřebovat psací stůl, ale tentokrát trochu větší. Můžete funkci psacího stolu rovnou spojit s počítačovým stolem - pokud je dost velký. Hodí se i knihovna a poličky na učebnice. Nějaké pohodlné křeslo na lenošení při poslechu hudby nebo sledování filmů také není od věci.

Dospělejší děti už by rozhodně měly mít možnost podobu svého pokoje ovlivnit, pokud je to finančně možné. Pokud máte více děti, které sdílejí jeden pokoj, pokuste se, aby v něm každé z nich mělo trochu soukromí a aby každé mělo k dispozici přibližně stejný prostor na své aktivity.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy