Vinylová podlaha nabízí odolnost a dobrou izolaci

Andrea Berniová
28. 6. 2013 17:44
Podlaha z vinylu může připomínat dřevo, kámen, kov i dlaždice
Pokládka vinylové podlahy není obtížná.
Pokládka vinylové podlahy není obtížná. | Foto: Isifa/Thinkstock

Při výběru nové podlahy je nejlepší rozhodovat se nejen podle jejího vzhledu, ale i podle vlastností, které od ní očekáváme, nebo podle preferovaného materiálu. Pro milovníky přírodních materiálů je tu marmoleum či dřevěná podlaha. Odolnost nabízí slinutá dlažba a dobrou tepelnou a zvukovou izolaci zase koberec. A co umí vinylová podlaha?

Výhodou je odolnost vinylové podlahy

Podobně jako dlažba se i vinylová podlaha vyznačuje obstojnou odolností proti otěru, propálení a poškrábání, tedy mechanickému poškození. Odolává i vodě a vlhkosti, není tím pádem náchylná k tvorbě plísní. Hodí se tak do interiéru, kde se pohybuje alergik. Je to vícevrstvá podlahová krytina, jejíž pokládka není nijak obtížná. Podlaha se posléze snadno udržuje.

V neposlední řadě je výhodou široký výběr různých dekorů. Oblíbený je vzhled opotřebovaného dřeva, který vypadá originálně. Vinylová podlaha ale může připomínat i korek, přírodní kámen, kov, anebo keramickou dlažbu. Některé firmy nabízejí možnost navrhnout si vlastní dekor.

Izolační vrstva je důlěžitá

Vinylová podlaha se skládá z jednotlivých lamel, které se prodávají v různých rozměrech a tloušťkách. Podklad by před pokládáním mě být dokonale rovný a také čistý. Vyplatí se nezapomínat kvalitní izolační vrstvu, například korkovou. Díky ní pak může vinylová podlaha nabídnout solidní akustickou izolaci.

Tato podlaha je odolnější než laminátová podlaha, a to právě díky pevné vinylové nášlapné vrstvě. Je vhodná pro kombinaci s podlahovým vytápěním, které (na rozdíl od radiátorů) dokáže místnost vyhřát rovnoměrně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy