Proslulé vily v Maďarsku a Polsku

Proslulé vily v Maďarsku a Polsku
Maďarsko, Balaton-felvidék - Majorság a Káli medencében , arch. Vincze László, 2010
Maďarsko, Pécs - A Mészáros család viklána , arch. Kovács Csaba és Ásztai Bíliny, 2007-2011
Maďarsko, Budapešť - Hofer Miklós és Kuba Gellért építészek ikerháza, arch. Hofer Miklós és Kuba Gellért, 1953-1958
Maďarsko, Pécs - Családi ház a Mecsekben , arch. Dévényi Sándor, 1986-1987
Foto: FOIBOS
Věra Tůmová
30. 5. 2013 23:00

Výsledkem rozsáhlého tříletého projektu Via Villas pod taktovkou agentury Foibos jsou výstavy i souhrnné publikace k významným vilám zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska. Podívejte se na výběr proslulých staveb v Maďarsku a Polsku (do samostatných výběrů jsme pak zařadili Česko, Slovensko a Slovinsko).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy