V Praze začal veletrh starožitností Antique

Ingrid Špátová
24. 11. 2011 9:19
Novoměstská radnice se proměnila v království hraček - začal podzimní veletrh starožitností Antique

Hračky nás provázejí od útlého dětství, někoho i v dospělosti a to především jedná-li se o starožitné hračky. Starožitné panenky, medvídci, plechové hračky, deskové hry a divadélka z období sedmnáctého až dvacátého století jsou k vidění na podzimním veletrhu starožitností Antique. Ten probíhá v pražské Novoměstské radnici ve dnech 24. až 27. listopadu a to již po osmadvacáté.
Kromě hraček představí již tradiční veletrh spojený s prodejní výstavou starožitné šperky, sklo, obrazy, porcelán, nábytek a další užité umění. Díky přijatelným cenám lze zde tedy najít i inspiraci na nákup vánočních dárků. Vystavovat a prodávat své artefakty a umělecké kolekce bude na šedesát starožitníků a galeristů z celé republiky.

Pořadatelem veletrhu je Asociace starožitníků, která letos působí v České republice již dvacátým rokem.

„Největší pozornost je věnována panenkám, které mají nejširší okruh obdivovatelů, mezi něž patří i řada známých osobností. Na veletrhu jsou vystaveny kusy z různých období a materiálů - například s biskvitovou hlavou a pravými vlasy, dřevěné nebo celuloidové. Budeme rádi, pokud si panenky, ale i ostatní hračky a vystavené artefakty najdou své příznivce i na podzimním veletrhu,"  říká Simona Šustková, prezidentka pořádající Asociace starožitníků.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy