To nejlepší ze švýcarské architektury za uplynulých 20 let

To nejlepší ze švýcarské architektury za uplynulých 20 let
Nové staniční budovy pro sedačkovou lanovku, Valentin Bearth , Andrea Deplazes a Daniel Ladner/ Bearth & Deplazes Architekten AG, Carmenna, 2001  Projekt na zařízení carmennské sedačkové lanovky splňuje technologické a provozní požadavky zkonstruováním tří stanic, které díky svým lomeným tvarům a kovovým fasádám splývají s okolím. Naopak vnitřky ocelových konstrukcí jsou obloženy výraznými barevnými deskami.
Titan - rozšíření Historického muzea , Claude Marbach, Roman Lehmann, Pat Tanner, Daniele Di Giacinto a Lars Mischkulnig/ :mlzd, Bern, 2009  Projekt rozšíření prostor pro potřeby muzea zahrnuje podzemní výstavní síň a monolitickou konstrukci ve formě „black box", která tvoří dialog mezi novými a starými budovami a současně napomáhá upevnění a posílení pozice muzea ve městě.
Dům, Valéry Clavien a Nicolas Rossier/ Clavienrossier architects, Charrat, 2010  Přestavbou existujícího domu a stodoly se nově vzniklý objekt začlenil do prostředí okolních vinic tím, že zachovává kamenné základy a současně získává novou nástavbu, jež nahrazuje střechu dvěma svažujícími se betonovými plochami.
Kaple, Manuel Bieler, Antoine Robert-Grandpierre a Laurent Saurer/ LOCALARCHITECTURE, Saint-Loup, 2008  V rámci projektu výstavby kaple jako dočasného místa pro bohoslužby byla vyvinuta inovativní technika stavění ze dřeva, inspirovaná geometrickým systémem Origami, jež má velmi malý dopad na životní prostředí a zajišťuje rychlý ekonomický postup stavebních prací.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera/ Foto: Radek Brunecky
Věra Tůmová
7. 3. 2013 22:00

Nejlepší švýcarské stavby posledních dvaceti let představuje nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera s názvem "Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění". K vidění je do 14. dubna 2013. Vedle novostaveb představuje i netradiční rekonstrukce.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy