Technické muzeum otevřelo architektonickou expozici

TD
12. 12. 2011 4:11
Nová expozice Národního technického muzea láká na modely zajímavých staveb
Budovu Národního technického muzea v Praze na Letné čeká rekonstrukce.
Budovu Národního technického muzea v Praze na Letné čeká rekonstrukce. | Foto: Aktuálně.cz

Národní technické muzeum v Praze se po čtyřleté rekonstrukci veřejnosti znovu otevřelo letos v únoru. Od 9. prosince si navíc návštěvníci mohou prohlédnout nový sál, který se věnuje architektuře. Největší lákadlo expozice představují obří modely některých významných českých budov či strojů. Ve zmenšené podobě si mohou zájemci prohlédnout model Nových Vítkovic, krov Chrámu sv. Víta či motocykl hradní stráže.

Unikátní model Nových Vítkovic váží neuvěřitelných 400 kilogramů a návštěvníci na něm mohou vidět několik významných staveb této industriální památky. Měřítko 1:100 umožňuje rozpoznat vysokou pec či energocentrum. Model Nových Vítkovic bude v Národním technickém muzeu vystaven až do 29. ledna 2012.

"Do příštího roku postupně přibudou ještě objekty směrem k dolu Hlubina a v okolí vysokých pecí číslo 4 a 6," uvedla pro ČTK mluvčí muzea Olga Šámalová.


Kromě obřího modelu Nových Vítkovic potěší nová expozice také milovníky železnic. Mohou si totiž prohlédnout detailně vyvedený model kolejiště, který je vyroben pouze z kovu. Dále Národní technické muzeum připravilo seznámení s posledním modelem vozu Škoda, který byl vybaven motorem vpředu a páteřovým rámem. Jedná se o Škodu Octavia vyráběnou v letech 1959 až 1964, jejíž model byl původně vystavován při firemních prezentacích. Architektonická expozice se bude i nadále rozšiřovat, v plánu jsou nové interaktivní exponáty či dětská herna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn se s odbory dohodl na mzdách

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn (DB) se dohodl s odborovým svazem strojvedoucích GDL na mzdových podmínkách. Riziko další stávky, která by byla od srpna čtvrtá, je tak zažehnáno. Informují o tom německá média.

"Dohodli jsme se," citovala agentura DPA svůj zdroj, který se jednání účastní. Dosažení shody následně potvrdili i zemští premiéři Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska Stephan Weil a Daniel Günther, kteří další kolo jednání zprostředkovali.

Svaz GDL od srpna uspořádal tři stávky, kterými se snažil donutit dráhy ke zvýšení mezd. Po třetí stávce, která skončila zhruba před týdnem, učinily DB odborářům novou nabídku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy