Sušit prádlo lze úsporně a efektivně

Ingrid Špátová
2. 12. 2011 3:10
Není třeba se bát sušiček prádla - jsou energeticky i časově úsporné

Letos vzrostly prodeje sušiček prádla o více než 30 procent. Důvodů pro pořízení sušičky prádla, která byla dříve považována za luxus, je mnoho. Navíc díky tepelnému čerpadlu je možné spotřebič řadit mezi energeticky úsporné.

„Sušičky prádla mají běžně spotřebu okolo čtyř kWh, ty s tepelným čerpadlem pak pouze okolo jedné a půl kWh. To znamená, že jeden cyklus sušení v sušičce s tepelným čerpadlem stojí asi šest korun," vysvětluje Ján Živný ze společnosti Whirlpool.

Tepelné čerpadlo mění způsob, kterým se ohřívá sušící vzduch. S čerpadlem se užívá teplo, které se odebere vzduchu ve výměníku vlhkosti, a tím dochází k výrazné úspoře energie.

Nákup sušičky lidé odmítají i z důvodu obavy ze zmenšení prostoru. Úspory místa lze dosáhnout postavením sušičky do „komína", kdy stojí spotřebiče na sobě. Většina výrobců nabízí mezi jednotlivé spotřebiče mezikusy, které umožní pohodlnou montáž a zvýší jejich bezpečnost.

„Sušičky dnes nabízejí funkce, které vyhoví potřebám rodiny i singles, třeba Jeans či Mix pro denní použití. Díky největšímu bubnu na trhu (121 litrů) si Bauknecht také poradí s peřinami a objemnějšími textiliemi," vysvětluje Eva Kučmášová výhody sušiček značky Bauknecht. Navíc díky diagonálnímu proudění vzduchu není nutné již většinu prádla žehlit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 48 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy