Sušit prádlo lze úsporně a efektivně

Ingrid Špátová
2. 12. 2011 3:10
Není třeba se bát sušiček prádla - jsou energeticky i časově úsporné

Letos vzrostly prodeje sušiček prádla o více než 30 procent. Důvodů pro pořízení sušičky prádla, která byla dříve považována za luxus, je mnoho. Navíc díky tepelnému čerpadlu je možné spotřebič řadit mezi energeticky úsporné.

„Sušičky prádla mají běžně spotřebu okolo čtyř kWh, ty s tepelným čerpadlem pak pouze okolo jedné a půl kWh. To znamená, že jeden cyklus sušení v sušičce s tepelným čerpadlem stojí asi šest korun," vysvětluje Ján Živný ze společnosti Whirlpool.

Tepelné čerpadlo mění způsob, kterým se ohřívá sušící vzduch. S čerpadlem se užívá teplo, které se odebere vzduchu ve výměníku vlhkosti, a tím dochází k výrazné úspoře energie.

Nákup sušičky lidé odmítají i z důvodu obavy ze zmenšení prostoru. Úspory místa lze dosáhnout postavením sušičky do „komína", kdy stojí spotřebiče na sobě. Většina výrobců nabízí mezi jednotlivé spotřebiče mezikusy, které umožní pohodlnou montáž a zvýší jejich bezpečnost.

„Sušičky dnes nabízejí funkce, které vyhoví potřebám rodiny i singles, třeba Jeans či Mix pro denní použití. Díky největšímu bubnu na trhu (121 litrů) si Bauknecht také poradí s peřinami a objemnějšími textiliemi," vysvětluje Eva Kučmášová výhody sušiček značky Bauknecht. Navíc díky diagonálnímu proudění vzduchu není nutné již většinu prádla žehlit.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 15 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy