Stylový byt: Život mezi starožitnostmi s kapkou moderny

td
31. 1. 2012 10:17
Skříň po babičce ani oprýskaná truhla nepatří k popelnici, ale do stylově sladěného interiéru

I dnes si starodávný styl života udržuje neodolatelné kouzlo, vyzařuje pohodu a klid, které dnes zakusí jen málokdo, láká k dlouhému přemýšlení při sezení ve zdobném divanu a čtení zaprášených starých knih. Starobylý styl tvoří protipól k moderně, která sází na jednoduchost a spíše chladné materiály. Základem bydlení našich babiček je potom naopak masivní dřevo, které přečká mnohem víc, než všudypřítomná překližka a plast.

Kde ale sehnat základ pro takové zařízení domu? Nejvhodnějším lovištěm jsou samozřejmě starožitnictví, tam ale v cestě často stojí přemrštěná cena kvalitních kousků nábytku. Další možností jsou internetové prodeje, kde lze objevit starožitný nábytek doslova za hubičku. Jeho majitelé se ho většinou snaží zbavit, jedná se o věci z pozůstalosti nebo skříně ze sklepa. Při troše péče se však opotřebovaný materiál změní v ozdobu bytu. Další variantou jsou repliky starého nábytku. Pokud nevadí, že se nejedná o originál, určitě najde své upotřebení.

Historický styl lze kombinovat i s moderními prvky, celkový dojem skvěle oživí například moderní barevné obrazy. Je ale třeba hlídat, aby interiér nebyl příliš přeplácaný, což se může stát velmi snadno. Celý styl je vystavěný na nábytku, podlaha by měla být dřevěná, dobře poslouží i dlaždice. Syté barvy na stěnách nahraďte pouze bílou výmalbou, pokud přesto toužíte po jemném odstínu, můžete zvolit například béžovou. Zdobnější dekorační látky lze využít u potahů sedacích souprav nebo na stínidlech lamp.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy