Stačil by vám menší domek? Přemýšlejte o bungalovu

Andrea Berniová
22. 10. 2012 9:48
Bungalov je vhodný především pro páry či rodiny s jedním dítětem, ale nejen pro ně
Přízemní domek má své výhody
Přízemní domek má své výhody | Foto: Ludvík Hradilek

Bungalov neboli jednopodlažní dům je v poslední době oblíbeným místem pro bydlení. Určitě jste si těchto domků už všimli, objevují se opravdu často. Obvykle mívá bungalov čtvercový nebo obdélníkový půdorys. Výjimkou ale nejsou ani ty postavené do tvaru písmene L nebo U.

Výhoda takového tvaru domu je jasná: více soukromí. Na zahradě u záhybu domu si můžete udělat terasu skrytou před očima sousedů. To je dnes, kdy jsou rozestupy mezi novými domky stále menší, velké plus.

Bungalov spojuje výhody domu i bytu

Vzhledem ke své velikosti se bungalov hodí spíš pro pár, anebo rodinu s jedním dítětem. Nemusíte mít zbytečně velký dům, jehož obytnou plochu ani nevyužijete - bungalov svou velikostí může připomínat byt, nabídne ale všechny výhody bydlení v rodinném domě: zahradu, terasu, vlastní garáž nebo alespoň „parkovací místo" na dvoře, které vám nikdo nevezme, což je velká výhoda oproti přecpaným parkovištím na sídlištích.

Pokud je dům umístěný mimo velká města, můžete si navíc užívat i čistší vzduch. Dětem tu pravděpodobně při hraní nehrozí tolik nebezpečí jako ve městě.

Přízemní domek můžete později rozšířit

Ani rodina s více dětmi se ale představy bungalovu nemusí vzdát - dům může mít třeba i tři ložnice. Jen pak zabírá více místa na pozemku, protože se všechny pokoje nacházejí v přízemí. Výhoda patrových domů je totiž právě v tom, že zaberou menší část pozemku.

Co když vám zatím stačí menší bungalov, ale za čas možná budete potřebovat více místa? Řešením jsou tak zvané růstové domy - ty jsou navrhovány tak, aby bylo možné je v budoucnu rozšířit o další místnosti. Bungalov je také ideální pro ty, kdo potřebují bezbariérové bydlení.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy