Stačil by vám menší domek? Přemýšlejte o bungalovu

Andrea Berniová
22. 10. 2012 9:48
Bungalov je vhodný především pro páry či rodiny s jedním dítětem, ale nejen pro ně
Přízemní domek má své výhody
Přízemní domek má své výhody | Foto: Ludvík Hradilek

Bungalov neboli jednopodlažní dům je v poslední době oblíbeným místem pro bydlení. Určitě jste si těchto domků už všimli, objevují se opravdu často. Obvykle mívá bungalov čtvercový nebo obdélníkový půdorys. Výjimkou ale nejsou ani ty postavené do tvaru písmene L nebo U.

Výhoda takového tvaru domu je jasná: více soukromí. Na zahradě u záhybu domu si můžete udělat terasu skrytou před očima sousedů. To je dnes, kdy jsou rozestupy mezi novými domky stále menší, velké plus.

Bungalov spojuje výhody domu i bytu

Vzhledem ke své velikosti se bungalov hodí spíš pro pár, anebo rodinu s jedním dítětem. Nemusíte mít zbytečně velký dům, jehož obytnou plochu ani nevyužijete - bungalov svou velikostí může připomínat byt, nabídne ale všechny výhody bydlení v rodinném domě: zahradu, terasu, vlastní garáž nebo alespoň „parkovací místo" na dvoře, které vám nikdo nevezme, což je velká výhoda oproti přecpaným parkovištím na sídlištích.

Pokud je dům umístěný mimo velká města, můžete si navíc užívat i čistší vzduch. Dětem tu pravděpodobně při hraní nehrozí tolik nebezpečí jako ve městě.

Přízemní domek můžete později rozšířit

Ani rodina s více dětmi se ale představy bungalovu nemusí vzdát - dům může mít třeba i tři ložnice. Jen pak zabírá více místa na pozemku, protože se všechny pokoje nacházejí v přízemí. Výhoda patrových domů je totiž právě v tom, že zaberou menší část pozemku.

Co když vám zatím stačí menší bungalov, ale za čas možná budete potřebovat více místa? Řešením jsou tak zvané růstové domy - ty jsou navrhovány tak, aby bylo možné je v budoucnu rozšířit o další místnosti. Bungalov je také ideální pro ty, kdo potřebují bezbariérové bydlení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy