Speciální nádobí? Papiňák i hrnce do mikrovlnky

Andrea Berniová
23. 7. 2013 16:20
Správným používáním speciálního nádobí můžete ušetřit čas i peníze. Zkuste to
Jaké nádobí vybrat?
Jaké nádobí vybrat? | Foto: Isifa/Thinkstock

Keramické talíře, hrnky a mísy známe všichni. Některé typy nádobí jsou ale speciální, tedy určené ke konkrétnímu účelu a způsobu využití.

Které hrnce se hodí na indukční desku?

K vaření na indukčním sporáku se mohou používat pouze hrnce s feromagnetickým dnem, tedy například z litiny či kovu. Indukční varná deska totiž funguje na principu elektromagnetické indukce, při níž jsou zahřívány jen kovové materiály.

Hrnec s feromagnetickým dnem se pozná přiložením magnetu - pokud ke dnu přilne, je nádobí vhodné pro indukční desku. Není ale potřeba obcházet supermarkety a domácí potřeby s magnetem. Dnes už se běžně nádobí s kovovým dnem prodává pod označením indukční nádobí.

Existuje také nádobí určené pro mikrovlnky. Jeho výhoda tkví v tom, že umožňuje využít potenciál tohoto spotřebiče naplno. Prodávají se speciální misky, hrnce i mísy určené pro použití v mikrovlnných troubách. Speciální nádobí bývá odolné vůči vysokým teplotám a umožňuje v mikrovlnné troubě vařit v páře i péct.

V papiňáku uvaříte rychleji a zdravěji

Zvláštním typem nádobí je tlakový hrnec neboli papiňák. Má silné stěny a pokrmy se v něm vaří rychleji, protože jsou vystaveny vysokému tlaku. V tlakovém hrnci se dá vařit za použití menšího množství tuku.

Pokud máte malé děti a bojíte se, že by mohly například rozbít talíř či sklenici a ještě se o střepy zranit, přemýšlejte o plastovém nádobí. Často sice nemívá dlouhou životnost, snadno se obarví od jídla či poškrábe, pro malé děti je ale ideální. Většinou je určené právě pro ně - bývá sytě barevné, anebo potištěné různými obrázky.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy