Současné trendy záclon? Tradice i industrial

Ingrid Špátová
23. 11. 2011 3:13
Návrat ke kořenům i industriální budoucnost - to jsou trendy v záclonách na letošní i příští rok
Foto: Ike.cz

Záclony dokáží podtrhnout design místnosti, mohou dokonce tvořit velmi výrazný dekorativní prvek. Jaké jsou trendy v bytovém textilu ukázal veletrh Heimtextil 2011 a trendy na rok 2011/2012 vydal Czech Decoteam - společenství nejvýznamnějších českých a v Česku působících firem s vybavením interiérů.

Celou sezónu vystihuje motto Návrat k původním a tradičním hodnotám, stejně jako Spojit hravě nové se starým.

Trendů je jako pokaždé vícero. Jsou plné přírody, přírodních květinových i zvířecích motivů. Dalším trendem je japonský styl. Jednoduché a precizně provedené motivy jakoby vystupovaly z panelových záclon.

Trendy jsou zároveň inspirovány oživením starých řemesel, přírodními materiály, vyzdvihují užitečnost a odhození všeho, co není účelné. Vládne jim střízlivost, nenucenost a etnické tradice.

Pro moderní zákazníky je vhodný trend s industriálními motivy a potisky. Základ tvořený z černé a bílé je doplněn výraznými a svěžími barvami jako oranžová, citronová žlutá, svítící růžová či kobaltově modrá. Látky mají hladkou texturu a vzbuzují dojem plakátu. Hlavní myšlenou tohoto trendu je překvapení, které nás čeká na konci námi zamýšlené cesty.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy