Septik: jak funguje a kdy je vhodné o něm přemýšlet?

Andrea Berniová
28. 3. 2013 11:00
V septiku se shromažďuje, ale také čistí odpadní voda. Je řešením chybějící kanalizace
Kam je odváděna odpadní voda?
Kam je odváděna odpadní voda? | Foto: www.wikipedia.org

Septik je vodotěsná nádrž určená ke shromažďování  a čištění odpadní vody. Bývá řešením pro objekty, které nejsou napojené na kanalizaci.

V septiku ale odpadní voda nezůstává. Buď odtéká přepadem do kanalizace, anebo do země - ale až poté, co projde čističkou odpadních vod či filtrem.

Jak septik funguje?

Materiálem septiku bývá většinou plast. Nádrž má kruhový či hranatý tvar a je rozdělen do několika komor, kterými voda postupně protéká. Nejčastěji bývají dvě nebo tři.

Čím více komor septik má, tím lépe - usadí se v nich více kalu a proces čištění je tak účinnější. Mezi jednotlivými komorami je systém separačních přepážek a dochází tak k mechanicko-biologickému čištění odpadní vody.

To ale většinou nestačí, proto bývá septik doplněn ještě o čistírnu odpadních vod, anebo pískový či štěrkový filtr.

Podle čeho vybrat velikost septiku

Velikost septiku se volí podle toho, kolik lidí obývá objekt, ze kterého přitéká odpadní voda. Dalším faktorem je také pravidelnost využívání domu.

Septik bývá vhodným řešením například pro chaty a chalupy, tedy rekreační objekty, které jsou nepravidelně obývané.

Septik je někdy mylně považován za žumpu a naopak. Rozdíl je ale v tom, že v žumpě se odpadní voda opravdu jen shromažďuje, nikam neodtéká a žumpa se tedy musí pravidelně vyvážet.

Při stavbě domu v lokalitách, kam není zavedená kanalizace, je potřeba přemýšlet právě i o způsobu odvádění odpadní vody. Povolení pro zabudování septiku není samozřejmostí. Je tak možné, že jediným řešením bude právě žumpa.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V desítce ankety Sportovec roku ČR jsou tři bývalé vítězky, Krpálek chybí

Tři bývalé vítězky se dostaly do finálové desítky 62. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na čtvrté prvenství může dosáhnout rychlobruslařka Martina Sáblíková, ve výběru je i dvojnásobná vítězka tenistka Petra Kvitová a předloňská "královna" Ester Ledecká. Novináři vybrali do finálové desítky pět stejných sportovců jako vloni, chybí ale obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek.

Další zprávy