Septik: jak funguje a kdy je vhodné o něm přemýšlet?

Andrea Berniová
28. 3. 2013 11:00
V septiku se shromažďuje, ale také čistí odpadní voda. Je řešením chybějící kanalizace
Kam je odváděna odpadní voda?
Kam je odváděna odpadní voda? | Foto: www.wikipedia.org

Septik je vodotěsná nádrž určená ke shromažďování  a čištění odpadní vody. Bývá řešením pro objekty, které nejsou napojené na kanalizaci.

V septiku ale odpadní voda nezůstává. Buď odtéká přepadem do kanalizace, anebo do země - ale až poté, co projde čističkou odpadních vod či filtrem.

Jak septik funguje?

Materiálem septiku bývá většinou plast. Nádrž má kruhový či hranatý tvar a je rozdělen do několika komor, kterými voda postupně protéká. Nejčastěji bývají dvě nebo tři.

Čím více komor septik má, tím lépe - usadí se v nich více kalu a proces čištění je tak účinnější. Mezi jednotlivými komorami je systém separačních přepážek a dochází tak k mechanicko-biologickému čištění odpadní vody.

To ale většinou nestačí, proto bývá septik doplněn ještě o čistírnu odpadních vod, anebo pískový či štěrkový filtr.

Podle čeho vybrat velikost septiku

Velikost septiku se volí podle toho, kolik lidí obývá objekt, ze kterého přitéká odpadní voda. Dalším faktorem je také pravidelnost využívání domu.

Septik bývá vhodným řešením například pro chaty a chalupy, tedy rekreační objekty, které jsou nepravidelně obývané.

Septik je někdy mylně považován za žumpu a naopak. Rozdíl je ale v tom, že v žumpě se odpadní voda opravdu jen shromažďuje, nikam neodtéká a žumpa se tedy musí pravidelně vyvážet.

Při stavbě domu v lokalitách, kam není zavedená kanalizace, je potřeba přemýšlet právě i o způsobu odvádění odpadní vody. Povolení pro zabudování septiku není samozřejmostí. Je tak možné, že jediným řešením bude právě žumpa.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy