Schodiště může být ozdobou interiéru, jen dobře vybrat

Andrea Berniová
30. 4. 2012 7:00
Schodiště má vliv na celkový vzhled interiéru, nezanedbejte jeho výběr
Muž prochází kruhovým schodištěm v budově Capitol Hill ve Washingtonu.
Muž prochází kruhovým schodištěm v budově Capitol Hill ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Asi každý, kdo žije v patrovém domě nebo bytě, někdy řešil schodiště. Jak má vypadat, aby se hodilo k celkovému stylu interiéru? Aby se po něm dobře a pohodlně chodilo, aby zabralo jen tolik místa, kolik je nutné? Schodiště i jeho zábradlí je důležitým a velmi výrazným prvkem interiéru.

Jde také o poměrně velkou investici, proto je potřeba dobře rozmýšlet. Pečlivě vybírejte materiál i styl, poptejte se, která firma v okolí je schopna odvést opravdu kvalitní práci. Zjistit, že konstrukce, kterou firma podle vámi zadaných rozměrů vyrobila, do vašeho interiéru rozměrově vůbec nesedí, není nic příjemného. Celý proces se pak protahuje a vy přestáváte mít z nového schodiště radost. V tomto ohledu se vybíravost opravdu vyplatí.

Dřevěné, kovové, betonové?

A jaký typ schodiště tedy zvolit? Máte z čeho vybírat. Můžete mít třeba celodřevěné schodiště, schodiště s kovovou konstrukcí a dřevěnými nášlapy, betonové schodiště, kamenné, laminátové nebo i železné. Chcete točité nebo přímé? Záleží jen na vás, vašich preferencích, celkovém vzhledu interiéru, množství volného prostoru a samozřejmě rozpočtu, který jste si na tuto položku vyhradili.

I zábradlí by mělo ladit

Pokud je schodiště celodřevěné nebo má dřevěné nášlapy, je potřeba vybrat stejný nebo podobný typ dřeva, ze kterého je podlaha či nábytek v místnosti, kde je schodiště umístěné. Nezapomínejte na zábradlí. To je velmi důležité, často je to první věc, které si člověk na schodišti všimne.

I zábradlí by tedy mělo být pečlivě vybíráno v souladu se zařízením domu či bytu. Je spíš v klasičtějším duchu? Pak zvolte dřevěné schodiště s dřevěným zábradlím, které bude vypadat jako ze starých časů. Máte raději modernu? Pak by se vám mohlo líbit kovové zábradlí, třeba i se skleněnými tabulkami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy