Rolety poskytnou stín. Ty vnitřní ozvláštní interiér

Andrea Berniová
8. 7. 2013 15:30
Rolety jsou často opomínaným typem stínění. Poskytnou chlad i soukromí. Možná se hodí právě do vašeho domu či bytu
Venkovní rolety do interiéru vedro nepustí.
Venkovní rolety do interiéru vedro nepustí. | Foto: Aktuálně.cz

Stínění je v horkých letních dnech k nezaplacení. Ochránit interiér před horkými slunečními paprsky dokážou například závěsy, žaluzie či protisluneční fólie na okenní tabulky. Další možností jsou předokenní či interiérové rolety.

Venkovní rolety se stahují ručně i automaticky

Předokenní neboli venkovní rolety se vyznačují tím, že jejich roletová schránka je umístěna před oknem, tedy zvnějšku domu. Schránky, do nichž se rolety navinují, mohou mít různé tvary. Dají se také zabudovat pod omítku, takže nejsou vidět. O takovém řešení je ale potřeba uvažovat už před stavbou či rekonstrukcí domu.

Venkovní rolety se mohou skládat z hliníkových, anebo třeba plastových lamel. Plastové lamely jsou levnějším řešením, ale ty hliníkové nabízejí lepší odolnost a vyšší kvalitu. Některé firmy inzerují výrobu rolet na míru, nebude proto problém umístit tento typ stínění i do atypických oken, třeba ve tvaru trojúhelníku či oblouku. Předokenní rolety se dají ovládat ručně. Pohodlnější ale bude jejich vytahování a stahování pomocí elektrického motoru. Pak stačí jen stisknout tlačítko na dálkovém ovládání či centrálním spínači.

Rolety mohou být v interiéru dekorací

Vnitřní rolety mohou zajímavě doplnit interiér. Například barevné či vzorované rolety z látky budou výrazným doplňkem jinak střízlivě zařízeného interiéru a bambusové rolety zase umocní přírodní vzhled místností. Vnitřní rolety mohou viset volně, anebo být usměrněny vodícími lištami - ty jsou typické pro rolety do střešních oken. Vnitřní rolety se dají ovládat ručně i automaticky, podobně jako je tomu u předokenních rolet.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy