Ratan, proutí, bambus. Přírodní materiály jsou v kurzu

Andrea Berniová
26. 4. 2012 6:51
Ratanový nábytek nepatří jen na zahradu. Zkuste jím zařídit interiér

Chtěli byste si interiér zařídit v přírodním duchu? V tom případě se zkuste poohlédnout po nábytku z přírodních materiálů - třeba ratanu nebo proutí. Ratan pochází z exotické palmy, která roste v tropických oblastech. K výrobě nábytku se používá loupaný nebo neloupaný ratan (ten je odolnější). Nábytek z přírodního ratanu vyžaduje specifické podmínky: neměl by se namáčet, neměl by stát blízko topení ani na prudkém slunci.

Zkuste umělý ratan

Pokud nejste zrovna příznivcem přírodních materiálů, protože se bojíte, že dlouho nevydrží, můžete mít nábytek z umělého ratanu. Ten je od přírodního téměř k nerozeznání, ale je mnohem odolnější. Udrží si velmi dlouho svou barvu, neloupe se a nepraská. Kožené nebo látkové sedací soupravy jsou běžné, ale v kolika interiérech jste viděli stylovou sedací soupravu z ratanu? Navíc kromě sedací soupravy z tohoto materiálu můžete mít i židle, křesla, stůl, ale i lehátko, komody, police, koše, postele nebo různé doplňky (stejně jako z přírodního ratanu). Proč by musel být ratanový nábytek vhodný jen na zahradu či terasu? I v interiéru bude určitě vypadat stylově, pokud tomu přizpůsobíte celkový vzhled místnosti a také doplňky - zkuste třeba bambusové rolety.

Bambus není tak odolný

A co třeba proutěný nábytek? Seženete sedací soupravy, křesla, stoly, koše, ale i poličky a regály, lavice, botníky nebo stínidla na osvětlení. Proutěné zboží se někde vyrábí i na zakázku. Můžete tak mít regály na míru nebo třeba atypické koše. Nábytek se vyrábí i z dalšího přírodního materiálu - bambusu. Ten ale nemá tak dlouhou životnost jako ratan. Zato je originální. Z bambusu se dnes dělají i podlahy.

.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy